sb
Soru Sahibi
20 Şubat 2021 02:27

hastalığını kabul etmeyen baba

Hocam merhaba; ben babamla ilgili soru sormak istiyorum. Babam 63 yaşında ve son 5 yıldır gerçek olmayan şeyleri gerçek zannediyor. Özellikle annemin onu komşuyla aldattığına inanmış durumda. bu sebeple ev değiştirdiler fakat babam bu yeni evde de annemin kendisi yan dairedeki adamla aldattığına inanmış.. evin içinde sürekli takipte, perde ve kapıya şifre koyuyor dışarı gittiğinde.. çocukları olarak ne kadar konuşsak da bize inanmıyor.. hasta olduğunu kabul etmiyor ve tedaviyi kesinlikle reddediyor, saldırganlaşıyor. biz ne yapabiliriz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Psk. Dan. Okan Tiring
Psikolojik Danışman

Merhabalar, bazen durumlar kontrolden çıkabilir. Babanız için de hayatın biraz zor olmaya başladığını görmekteyim. En kısa sürede babanızı terapi almaya ikna ediniz. İkna sürecinde ona sözü geçen insanlarla işbirliği içerisinde olmanız önemlidir. Öncelikle bir psikiyatristin görüp ilaç tedavisine başlanması gerekiyorsa başlanması. Sonrasında ise ilaçla tedavi olsa da olmasa da psikolojik destek de alarak ilerlemesi gerekmektedir.

23 Şubat 2021 16:46