ŞA
Soru Sahibi
27 Nisan 2023 16:43

Göz kuruluğu

Merhaba öncelikle vaktinizi aldığım için kusura bakmayın. 2 yıl önce sol gözümde yaşadığım ağrı nedeni ile kuruluk teşhisi kondu.2 yıl boyunca restasis kullandım ama o süreçte zoratenin isimli akne ilacı da kullandım. (Cildiye doktorum kullandığım dozda kuruluk yapmayacağını söylemişti maalesef bu doğru değilmiş.) Restasis kullanırken agrimda azalma vardı ama bırakınca tekrar başladı. Ve ben 30 gün önce zoratenin isimli ilaci da bıraktım.Kuruluga sebep olabilecek herşeyi bıraktım. Gittiğim göz doktoru restasis kadar ağır bir ilacı kullanma artık diyip Bepanthol kuruluk damlasını verdi. Ama her damlattigimda ağrı daha çok arttı ve yapış yapış aşırı dolu hissettirdi. Tekrar gittiğimde ise gözünü kendi haline bırakalım o zaman dedi. Şimdi öncelikle semptomlarım şu şekilde ağrı yanma ve ağlayınca iplik iplik şeyler gözümün tüm yüzeyine doluyor. Ekrana hiç bakmıyorum bakarsam ağrı cok artıyor.sadece telefona günlük maksimum 1 saat bakabiliyorum. Bilgisayar televizyon hiç yok hayatımda. Sorum ise şu kendiliğinden gözüm iyileşir mi bu doğru bir öneri mi? Sizin öneriniz nedir? Ne yapacağımı bilemedim ben.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Merhaba Sorunuzun cevabı çok basit esasında. Göz muayenesinde gözyaşı filmi testleri yapılacak ve buna göre karar verilecek. Göz yaşı film tabakası stabil mi? Gözyaşı kırılma zamanı kaç saniye? Göz yaşında derbiler yüzüyor mu? Kornea epiteli ve konjonktivada epitelyal boyanma var mı? Shirmer testi kaç mm? ilaveten meibomian bezi disfonksiyonu dediğimiz bir tablonun belirtileri var mı? Kapak kenarı -kirpik dibi hastalığı var mı? vs gibi muayene bulgularına göre gözyaşı damlası ve siklosporin içeren damlaları (kullandığınız restasis veya diğer markalar) kullanmanıza gerek olup olmadığına karar verilir. Bu ilaçlar hangi dozda önerilecek, ilave başka önerilerde bulunulacak mı karar verlecek. Göz kuruluğu varsa kendiliğine düzelmez. Şikayetlerinizden anladığım kadarı ile tedaviye hala ihtiyacınız var gibi duruyor. Muayene sonuçlarına göre lütfen tedavi konusunda yardım alınız ve uygulayınız. Geçmiş olsun dileklerimle.

27 Nisan 2023 19:20
ŞA
Soru Sahibi

Gözyaşı kırılma testi ve boyama testi yapılmıştı. Bir sorun çıkmadığı söylenmişti. Shimer testi yapılmadı. Gözüme damlatılan herşeyden sonra gözüm daha kötü olduğu için artık muayene olmaya da korkuyorum. :( En yakın zamanda muayene için size gelmeye çalışacağım. Yanıtınız için teşekkür ederim

29 Nisan 2023 11:39
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Rica ederim. İyi günler diliyorum.

29 Nisan 2023 23:56
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan Göz Hastalıkları

Yazar toplam 112 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Göz çizdirme yaşı Prof. Dr. Ümit İnan
Gözde Batmw Prof. Dr. Ümit İnan
Göz kaymasi Prof. Dr. Ümit İnan
Göz arkası ödem göz tansiyonu Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Abdulkadir Ender
Op. Dr. Abdulkadir Ender Göz Hastalıkları
Op. Dr. SAİDALİ Kholzoda
Op. Dr. SAİDALİ Kholzoda Göz Hastalıkları
Op. Dr. Gülşah Tezcan
Op. Dr. Gülşah Tezcan Göz Hastalıkları
Op. Dr. Anıl Kaya
Op. Dr. Anıl Kaya Göz Hastalıkları
Uzm. Dr. Selen Akbulut
Uzm. Dr. Selen Akbulut Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube