YT
Soru Sahibi
27 Mart 2024 13:27

Retinal aterosiklerotik

Merhaba hocam. Retinal aterosiklerotik (retinal arterlerde bakır görünümü) göz içi basıncını yükseltir mi? Retinal aterosklerotik nasıl geçer? Ateroskleroz geçince göz içi basıncı da düzelir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Merhaba, Aterosklerotik retinopati vücuttaki genel ateroskleroz ile ilişkilidir. Kronik hipertansiyon veya kan yağlarının yüksek olmasına bağlı olabilir. Göz içi basıncı ile ilişkili değildir. Göz içi basıncını yükseltmez. Göz içi basıncınız yüksekse doktorunuzun önerileri ile gerekli ise tedavi ve takibe devam edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

4 Nisan 2024 20:22