kz
Soru Sahibi
31 Mart 2023 09:44

Göz de uçuşlar İnce tabaka üzerinde geçiyor

Hocam iyi Günler çocukluktan gelen göz tembelligi var gözümde göz kapatma yapılmadı çocukken istemedim gözlük yazdı doktor zamanla yaş ilerledikçe takmamaya başladım gözümün derecesi ilerledi geçen yıllarda gözüm sulanmaya güneşe bakamaz oldum göz doktoruna giştim joca gözlük yazdı taktıktan sonra her yer bulanık olmaya başladı bir hafta taktım kullanamadan geri çıkardım sonrasında gözümde uçusan cisimler olmaya başladı tekrardan doktora gittim retina testi yapıldı temiz çıktı glokom göz damlası erdi damlatıyorum ama uçusan cisimler geçmedi psikolojik olarak rahatsız ediyor kulak çınlamasıda var ne yapmalıyım bu süreçte tekrar ..

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Merhaba, Göz tembelliği sık karşılaştığımız bir göz sorunu ve yeni tedavi yöntemi çıktımı diye bize çok soru geliyor. Şu anda çok yüz güldürücü bir tedavisi yol şu anda. Nörovizyon tedavisi dediğimiz yaygın olmayan ve bir bilgisayar programı ile bilgisayar başında 40 seanslık gün aşırı uygulanan bir yöntem dışında erişkin tembelliğinde etkin bir tedavi bulunmamaktadır. Nözrovizyon tedavisinde de başlangıç görmenin en az %15-20 düzeyinde olması gerekmektedir. Yaklaşık 2 sıra artış olması başarı kabul edilmektedir. Her hastanede bulunmamaktadır. Diğer sulanma ve güneşe bakamama şikayetleriniz göz alerjisi ile ilgili olabilir ve tabi bunun teşhisi göz muayenesinde konur. Sonradan gözünüzde olan uçuşmalar kolay kolay kaybolmaz. Bu uçuşmalar genellikle beyaz kağıda, beyaz duvara veya gökyüzüne kalınca görülmeye başlanır. Size bir zararı bulunmamaktadır. Günün birinde ani ortaya çıkan sinek veya kelebek kümeleri tarzında uçuşmalar farkederseniz, o zaman muayene olmanız gerekir. Şu an gördüğünüzün size bir zararı yok ve bir şey yapmanıza gerek yok. Size verilen damla glokom damlası değildir. Glokom damlasını göz tansiyonu hastalarına veriyoruz. Bu uçuşmaların azalması için verilen içinde lisin veya lisin+carnosin içeren vitaminler bulunmaktadır. En az 3-6 aylık kullanım sonrası uçuşmaların azalıp azalmadığını gözlemlemeniz gerekmektedir. Bazı hastalar faydası olduğunu söylemektedirler. Bu uçuşmaların size zararı olmadığını bilirseniz belki psikolojik olarak rahatsız olma durumunuz azalabilir. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

1 Nisan 2023 23:52
kz
Soru Sahibi

Hocam Şu mübarek Ramazan ayında içimi bir nebze olsada rahatlattınız🙏 bu uçuşan cisimler için tekrar muaneye gerek varmı bu uçuşan cisimler için dediğiniz damlayı nasıl temin edebilirim

1 Nisan 2023 23:58
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Bahsettiğim ilaçlar genellikle ağızdan alınıyor. Marka vermem doğru olmaz. internetten L-Lizin veya L-Lizin ve L-karnosin içeren ilaçları taratırsanız karşınıza çıkar. Uçuşmalar için yılda bir muayene olmanız yeterlidir ki herkese zaten yılda bir muayene öneriyoruz. Yaşınızı bilmiyorum ama 40 yaşından sonra özellikle 60 yaşına doğru aniden ortaya çıkan yoğun sinek kümesi uçuşmaları, kurum yağması, ışık çakması veya tüllenme gibi şeyler görürseniz o zaman en kısa sürede göz mauayensine gitmeniz gerektiğini unutmayın.

2 Nisan 2023 00:22
kz
Soru Sahibi

Sayın Hocam Yaşım 26 Antalya'da yaşıyorum geçen hafta bu şikayetim üzerine özel hastaneye gittim doktor bey retina testi istedi sonuçlar bunlar

2 Nisan 2023 00:40
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Ben herhangi bir testini görmüyorum ancak sizde pek sorun gözükmüyor. Uçuşanları kafaya takmanıza gerek yok. Zamanla bunlara alışır ve size -görmenize bir zararı olmadığını anlarsınız. Eğer çok kafaya takıyorsanız ilk cevabımda ilettiğim hap şeklindeki vitaminlerden kullanabilirsiniz. Markası önemli değil. Herhangi birini alabilirsiniz. Glokom konusu netleştirmek için tekrar bir göz hekimine muayene olarak bilgi alınız. Sağlıkla kalınız.

2 Nisan 2023 16:18
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz: @prof.dr.umit_inan

4 Nisan 2023 23:51
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan Göz Hastalıkları

Yazar toplam 103 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gözde bulutlanma ,karıncalanma Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Prof. Dr. Ümit İnan
COATS HASTALIĞI Prof. Dr. Ümit İnan
Göz kuruluğu Prof. Dr. Ümit İnan
Lensle büyük görmek Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Abdulkadir Ender
Op. Dr. Abdulkadir Ender Göz Hastalıkları
Op. Dr. SAİDALİ Kholzoda
Op. Dr. SAİDALİ Kholzoda Göz Hastalıkları
Op. Dr. Gülşah Tezcan
Op. Dr. Gülşah Tezcan Göz Hastalıkları
Op. Dr. Anıl Kaya
Op. Dr. Anıl Kaya Göz Hastalıkları
Uzm. Dr. Selen Akbulut
Uzm. Dr. Selen Akbulut Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube