UE
Soru Sahibi
4 Kasım 2017 05:00

Gizli düşman iç varis

Her iki ana femoral ven kalibrasyonu ve lümeni normaldir. Yüzeyel femoral ven ile derin femoral ven lümeni açık izlenmektedir. Femoral bölgede trombüs saptanmamıştır Derin venöz yapılarda kompresyon tam, augmentasyona cevap pozitiftir. Sağ CFV ve SFV' de grade ||| derin venöz yetmezlikle uyumlu patolojik reflü akım izlenmektedir. Sag VSM çapı 4. 9 mm dir.Yetmezlik izlenmedi. Sol SFV' de parsiyel grade IV derin venöz yetmezlikle uyumlu patolojik reflü akım izlenmektedir. SOL WSM çapı 3.1mm dir.Yetmezlik izlenmedi.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Harun Arbatlı
Prof. Dr. Harun Arbatlı
Kalp Damar Cerrahisi

Selamlar Ertuğrul bey, rapordan anladığım kadarıyla bacaklarınızda ödem var. İncelemede daha önce damar tıkanıklığı geçirdiğinize dair herhangi bir bulgu yok, ancak toplar damarlarınızda iki tarafta da derin sistemde geri kaçırma (reflü) var. Bu durum kilo ile ilgili olabilir. Kilo vermekle birlikte varis çorabı (orta basınçlı) kullanmanız yararlı olacaktır. Eğer cildinde görünür büyük varisli damarlar var ise kalp damar cerrahı tarafından tekrar değerlendirilmeniz yararlı olur, lokal operasyonlar uygulamak gerekebilir. Geçmiş olsun.

4 Kasım 2017 08:30
UE
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Hocam 1.90 boy var.Kilo 103 ile 105 arasında oynuyor. Bir dönem body sporu yaptım 5 yıl ara vermeksizin.Bıraktım ara ara 3 ay ile 6 ay arası gidiyorum. Vücutta yağ kütlesinden çok kas kütlesi mevcut. 47 yaşında yım. Bacağımda dış yüzeyde görünür bir damar sıkıntısı yok. Fakat ayak bileklerimde kılcal varis ler var. Prof.Dr.Ahmet Akgül ün kendi geliştirdiği yöntemi var. İnternette rastladım medya da kendi yöntemini övüyorlar. Benim aciliyet durumum varmı dır. Tavsiyeniz nedir. Ameliyat olmak gerekir mi. Gerçi doktorum şu an ameliyat gerekli değil demişti. Varis çorabı ile yaşamak gerçekten çok zor,Hocam. Saygılarımla çok teşekkür ederim tekrar cevap için. Sağolun var olun. İyi çalışmalar.

5 Kasım 2017 09:13
Prof. Dr. Harun Arbatlı
Prof. Dr. Harun Arbatlı
Kalp Damar Cerrahisi

Kilo vermek, soğuk duş uygulaması ve orta basınç seviyesinde kısa varis çorabı kullanmak önemli derecede fayda sağlayacaktır. internette varis çorabının nasıl giyileceğine dair çeşitli videolar bulmak mümkün (how to put on compression socks) .Bu arada 6 ayda bir Doppler tetkikinizi yaptırın. Bazan tespit edilemeyen bir sorun görünür hale gelebilir.

8 Kasım 2017 13:49
UE
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam sağolasın ... ??

8 Kasım 2017 18:31
Prof. Dr. Harun Arbatlı
Prof. Dr. Harun Arbatlı
Kalp Damar Cerrahisi

Sağlıklı günler

12 Kasım 2017 14:33
Prof. Dr. Harun Arbatlı
Prof. Dr. Harun Arbatlı Kalp Damar Cerrahisi

Yazar toplam 58 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kolesterolyuksekligi Prof. Dr. Harun Arbatlı
KALPTE SİZİ ekstralar Prof. Dr. Harun Arbatlı
kalp agri sitres Prof. Dr. Harun Arbatlı
Koksterolyuksejkigi Prof. Dr. Harun Arbatlı
KALP AGRISI Prof. Dr. Harun Arbatlı
Kalp Damar Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Baran Şimşek
Op. Dr. Baran Şimşek Kalp Damar Cerrahisi
Doç. Dr. Didem Melis Öztaş
Doç. Dr. Didem Melis Öztaş Kalp Damar Cerrahisi
Uzm. Dr. Pınar Sungur
Uzm. Dr. Pınar Sungur Kalp Damar Cerrahisi
Op. Dr. Harun Gülmez
Op. Dr. Harun Gülmez Kalp Damar Cerrahisi
Uzm. Dr. Ahmet Kayan
Uzm. Dr. Ahmet Kayan Kalp Damar Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube