TG
Soru Sahibi
28 Kasım 2020 18:24

Genel soru

Hocam merhaba bir sorum olacaktı ayaklarımda çok Üşüttüm kasıklarıma bastırınca çok acıyor ve kabızlık yaşıyorum Bu benim gebe kalmamda sorun olur mu bugün yumurtlama günü hastaneye gidip kalabalığa girmek istemiyorum idrar yolu enfeksiyonu da olabilir bu gebeliğe engel olur mu

2 cevap
Cevaplar (2)

Gaye Hanım, Kasıklarınıza bastırınca acı duymanızın ve kabızlığınızın ayaklarınızı üşütmekle bir bağlantısı yok. Tabii ki gebe kalmanızla da hiç bir ilgisi yok. Yumurtlama gününüzü doğru tahmin ediyorsanız hastaneye gidip kalabalığa girmenizde de bir mahzur yok. Bütün bunlar sizin yanlış şartlanmalarınızın sonucu olsa gerek. Kasık ağrınız ve bastırınca ağrı duymanız şayet idrara sık çıkıyor, yaparken yanma, sızı hissediyor ve kokusunda da bir farklılık algılıyorsanız idrar yollarında bir enfeksiyon ihtimali olabilir. İdrar yolu enfeksiyonunun da gebelikle bir ilgisi yok. En iyisi siz bir Üroloji Polikliniğine başvurun; bir idrar muayenesi yapılsın; durum aydınlanınca (idrar yolu enfeksiyonu kanıtlanınca) da; uygun antibiyotik ve bol su içerek sağlığınıza kavuşursunuz. Geçmiş olsun dileklerimle esen kalın..

29 Kasım 2020 23:52
TG
Soru Sahibi

Peki kabızlık için acı olurmu karında bağırsaklar tıkalı olduğu için

30 Kasım 2020 10:30

Daha önce cevap verildi..

30 Kasım 2020 14:31

Gaye Hanım, Basak tıkandığında elbette ağrı olur; ancak bu ağrı kasıktan ziyade yerini tam kestiremiyeceğiniz şekilde tüm karında olur; gaz da çıkaramazsınız. Kasıklarda yoğunlaşan ağrı öncelikle idrar yolu (Ürolojik) ve/veya nisai (kadın Doğum) kaynaklı, rahim, yumurtalık ve tüpler de iltihabı ekarte edilmelidir. Sağlıcakla kalın efendim...

30 Kasım 2020 14:36