yy
Soru Sahibi
9 Mayıs 2019 23:56

Endoskopi sonucu

Hocam merhabalar, yaklasik 1 aydir mide ve yemek borusu cevremde yanma yasiyorum. Bu nedenle kabizliklarim da oluyor. Doktora gititim ilk etapta gaviscon ve esopro verdi sikayetlerimde azalma oldu fakat gecmedi daha sonra endoskopi yapildi ve tani olarak. Özefagusta distal patch, LES disfonksiyonu, Antral gastrit, Bulboduodenit yaziyor. Endoskopi kagidinda. Sigara kullanmiyorum alkol cok sık değil, bir ara cok salgam icmistim. Bu yazan hastaliklar nelerdir öncelikle ve ne yapmam gerekiyor beslenme aliskanliklarimi fazlasiyla degistirdim ek ilaclara gerek var midir? Endoskopiden sonra hoca sadece esopro ya devam et demisti.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hüseyin Sağlam
Dahiliye - İç Hastalıkları

Yasin Bey geçmiş olsun Gönderdiğininiz bilgilere göre Kısaca Refü hastalığı olarak bilinen Gastroösefagial Reflü hastalığıve midede hafif iltihabi bir süreç sonuçlarıyla karşı karşıyasınız.Bu çok yaygın görülen bir durum. Ancak devam edecek bir durum da..Dolayısıyla ömür boyu tedbir almanız gerekecek.Temel olarak az ve sık yemek yemek ,yemekle yatak arasını en az 3,5 saat tutmak ,mideyi, çok doldurmamak,Reflüyü arttrıracak gıda ve ilaçları tüketirken çok dikkatli olmak,yatağın baş kısmını 30 cm kadar yüksek tutmak,Düzenli asit baskılayıcı ilaçlar kullanmak (6 ay sonrasında aralıklı kullanılabilir,(vitamin b12 eksikliği geliştirebilirler) Düzenli egzersiz yapmak ideal kilo sınırları içinde kalmak sigara içmemek , mümkünse alkol almamak gerekir.Şikayelerininiz durumuna göre enddoskopi tekrarı gerekebilir.Saygılarımla.

10 Mayıs 2019 08:56
yy
Soru Sahibi

Tesekkur ederim hocam ilginiz icin.

10 Mayıs 2019 15:19
Uzm. Dr. Hüseyin Sağlam
Dahiliye - İç Hastalıkları

iyi günler

10 Mayıs 2019 18:12