EB
Soru Sahibi
15 Kasım 2020 13:49

Doppler ve tanı

Hocam merhabalar, Yaşım 26, 4 senelik sigara içme geçmişim var. Ayaklarımda gün içerisinde 3-4 saatlik soğukluk, terleme ve hafif karıncalanmalar var. Geçen ay bir kalp ve damar cerrahina göründüm, nabizlara elle baktı, iyi dedi ve bilateral arteryel doppler istedi. Doppler sonucunda sadece minimal aterosklerotik değişiklikler olduğu söylendi, 5 sene önce bile kolesterolü olan bir gençtim. Doktor bu ve sigaraya bağlı olabileceğini söyledi. Benim korktuğum kısım acaba bürger ihtimali doppler ile elendi mi? Yoksa başlangıç evresinde doppleride gözükmeme ihtimali var mı? Teşekkürler hocam.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Rıza Aktaş
Kalp Damar Cerrahisi

26 yas itibari ile aterosklerotik değişiklikler olmasi erken bi durum tabiki bi burger baslangisi olabilir ama burgerin tanisi biopsi yani diku parcasi ile anlaşılıyor . Burger olmazsada sigara ve kolesterol yuksek olmasi bu etkiyi yaratabilir en guzeli sigarayi birakmaniz sonrasindada kolesterol yüksekliği tedavinizi yapin sorun kalmaycaktir

15 Kasım 2020 22:57
EB
Soru Sahibi

Hocam teşekkürler. Ayak soğukluğu vs hafif derecede bir karıncalanma için ileri derece tetkik yaptırmaktan çekinmiyor değilim ama sigarayı bırakalı zaten bir ay oldu ama ister istemez pasif içici durumuna düşüyor insan. Cevabınız için yeniden çok teşekkürler hocam.

16 Kasım 2020 00:16
Op. Dr. Rıza Aktaş
Kalp Damar Cerrahisi

Elle nabiz aliniyorsa onemli bisey yoktur ileri tetkike suan gerek yok sağlıklı gunler dilerim

16 Kasım 2020 09:55