BM
Soru Sahibi
12 Ağustos 2011 03:21

Doktor Bey merhabalar,31 yaşındayım 8 sene önce ön 7 dişime kaplama yaptırm

Doktor Bey merhabalar,31 yaşındayım 8 sene önce ön 7 dişime kaplama yaptırmıştım ve şimdi onların tamamını çektirdim köklerinin işe yaramadığını söyledikleri için.şu anda üst çenemde solda sadece iki dişim var.Doktorum onların üzerine kaplama köprü yapıp kalan kısmı da damağı o kaplamalara bağlayacak.Bu ne kadar sağlıklı bir uygulamadır.İkincisi ileride üst damağa implant yaptırıp total protezi onlara tutturmak istiyorum.ama implantta 3-4 ay gibi bir zaman alıyormuş.konuşmaya dayalı bir işim var.3-4 aylık implantın kaynamasını beklerken ki süreçte ağzımızın dişsiz kalmasına karşı bir uygulama alternatifi var mı.yoksa 4 ay dişsiz dolaşmak zorunda mıyız?Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

merhabalar mehmet bey. öncelikle bu yaşınızda bu kadar diş kaybettiğinize çok üzüldüm.erken kaybetmişsiniz dişlerinizi. üst çenede sadece 2 diş kalması , bunlara köprü yapıp bir de damak protezi bunlara bağlamak ne kadar güvenilir olur onu dişlerinizi ve röntgenlerini görmeden söylemem pek mümkün değil. buna doktorunuzun karar vermesi daha doğru olur. ancak bana kalırsa yaşınızın da gençliğine bağlı olarak üst çeneye implantlar ve onların üzerine sabit kaplamalar köprüler düşünmeniz daha doğru olur. daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olur.. implantların bekleme süreleri var tabi ki. ancak bu süreçte geçici protezlerle günlük yaşamınızı sürdürebilirsiniz. geçici protezler hem görüntüyü hem konuşmayı rahat sürdürebilmenizi sağlar. şimdiden geçmiş olsun.kolay gelsin.

12 Ağustos 2011 14:40