pa
Soru Sahibi
25 Haziran 2021 09:28

Depakin den keppra ya geçiş

Hocam 32 yaşında bayanım.18 yıldır epilepsi hastasıyım,16 yıldır depakin cr kullanıyorum 500mg günde bir defa.nobet geçirmiyorum çok şükür.dr um ilacimi degistirmemi söyledi.keppra ya başlayacağım.ilk hafta sabah akşam yarım keppra (250mg a denk geliyor) sonraki haftalarda sabah akşam 1 er tane(500mg) icmemi ve depakine devam etmemi söyledi.bir ay sonra eeg sonucuna göre azaltmaya başlayacağını söyledi.sizce bu iki ilacı bu şekilde kullanmam doğru mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fehim Arman
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Kural olarak epilepside bir ilaç nöbeetleri kontrol altında tutuyorsa değiştirilmesi tercih edilmez. Değiştirilmesi gerekiyorsa yeni ilaç epilepsi türüne göre seçilir ve yeni ilaca geçildikten sonra diğer ilaç yavaşça kesilirş dozlar hastalığın şiddeti ve türüne göre ayarlanır.

11 Ekim 2021 13:29