GT
Soru Sahibi
20 Ağustos 2023 09:22

Değersiz ve Yalnız Hissetmek

Siraç Bey merhabalar .Makaleleriniz çok güzel, çok beğendim. Ben 36 yaşında üniversite mezunu ve çeşitli işlerde çalışmış hatta yöneticilik yapmiş biriyim,aynı zamanda lisanslı tiyatro oyuncusuyum, fakat bu gune kadar benim hiç sevgilim yada flört ettigim kız arkadaşım olmadı. (olsa da çok kısa zamanda sona erdi.)Bu gune kadar bu konu hakkinda bir cok denemem olmasına rağmen karşı taraftan hep red cevabi aldim. Cevremden de bu konuyla ilgili devamli elestiri almaktayim. Ve üzerimde evlilik baskısı var. Çevrende o kadar bayan varken yalniz şekilde nasıl duruyorsun tarzında eleştirilere tahamul edemez duruma geldim artik. Arkadaşlarım haftada bir partner değiştirirken ben onları dinlemekle kalıyorum.Acikçasi bu konularda yirtik ve becerikli bir insan degilim. Kimi zaman çok ilgi gösteriyom diye , kimi zaman da az ilgi gösteriyorum diye bir türlü kendimi kabul ettiremiyorum. Bu ikili ilişkilerimin gelismesi konusunda nasil yardim almaliyim? Adeta hayatım yalnızca bu konuya endexlenmiş durumda. Kendim çok zengin ve çok çok olağan üstü yakışıklı değilim diye komplekslere giriyorum ister istemez. Kendimle bir türlü barışamıyorum.Kendimi tatmin etmek için gerekli gereksiz pahalı ürünler alıyorum, harcamalarda bulunuyorum. Kendimi beğendirmek için, kişiliğimden ve özelimden tavizler verir hale geldim. Sosyal fobi tanısıyla ,bu zamana kadar çeşitli antidepresan kullandim fizyolojik rahatlamadan baska yarar sağlamadı. (3 yıl paxil , 1 yıl Remeron 20-25 kg aldım) Son olarak 10 seans E.M.D.R denilen terapi gördüm fakat bu terapi bende harekete geçme isteği oluşturmadı.Hiçbirşeyi mükemmelleştirmedi. Kendimi pazarlayıp, satamıyorum. Herşey kaldığı yerden devam ediyor. Açıkçası gelecek kaygısı var. Bir akrabamız bir bayanla tanıştırdı, bayan benden 6 yaş büyük. Arkadaş ve iş çevremden kesinlikle kendinden büyük kadınla evlenme diye telkin geliyor. Ailemden ve akrabalarımdan bu zamana kadar bulamadiysan artık hiç bulamazsın , bunu kaçırma diyorlar. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yalnız başıma kalmak, huzur evinde veya evde tek başina ölü buluncam diye saçma düşünceler aklımdan geçiyor. Yalnızlık duygusundan kurtulmak ve daha çekici , popüler insan olmak istiyorum. Ben isteklerime ulasmam icin neler yapmalıyım.Yanitlariniz icin cok cok teşekkür ederim. Sayg.

0
1 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (1)

Merhaba, Öncelikle paylaştığınız duyguları ve düşünceleri açıkça ifade ettiğiniz için teşekkür ederim. Kendinizi bu kadar içten ifade etmek, duygusal açıdan büyük bir adım atmanızı simgeliyor. Yaşadığınız bu zorluklar konusunda destek olmak istiyorum. Makalelerimi beğenmenize sevindim. Kendinizi sevgiye ve kabul görmeye değer hissetmek, duygusal sağlığınız için çok önemli. Daha önce denediğiniz terapiler ve antidepresanlar istediğiniz sonuçları getirmemiş olabilir, ancak farklı bir bakış açısı ve yöntemler deneyerek yeni yollar keşfedebiliriz. Öncelikle, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ve içsel olumsuz inançları değiştirmeye odaklanmak önemlidir. Kendi değerinizi ve benzersiz yeteneklerinizi fark etmek, olumlu bir özsaygı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bireysel terapi, bu konuda size rehberlik edebilir ve içsel dönüşümünüzü destekleyebilir. Sosyal ilişkilerdeki zorluklarınızı ele almak da önemlidir. Sosyal becerilerinizi geliştirme ve ilişki yönetimi konularında size destek olabilecek uzmanlarla çalışabilirsiniz. Kendi ilgi alanlarınıza zaman ayırarak, kendinizi daha tatmin edici bir şekilde ifade edebilirsiniz. Unutmayın ki sizin hızınız ve süreciniz önemlidir. Dışarıdan gelen baskılara karşı koymak ve kendi yolunuzu bulmak için kendinize izin vermek gerekiyor. Her bireyin benzersiz bir hikayesi ve süreci vardır. Kendinizi sevgiyle kabul etmek ve içsel dönüşümünüzü adım adım yaşamak, daha mutlu bir yaşamın kapılarını aralayabilir. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman bu yolculuğunuzda size destek olmaktan memnuniyet duyarım. Saygılarımla, Siraç KİNCUCE

20 Ağustos 2023 16:46

Müsaadeniz olursa sizin yaşadığınız duruma benzer bir durum yaşayan kişiler varsa sorunuzu ve cevabımı paylaşmak istiyorum. Kişisel bilgileriniz gizli kalacaktır.

20 Ağustos 2023 22:21
Psk. Siraç KİNCUCE
Psk. Siraç KİNCUCE Psikoloji

Yazar toplam 2 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Değersiz ve Yalnız Hissetmek Psk. Siraç KİNCUCE
Kekemelik Psk. Siraç KİNCUCE
Psikoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Psk. Seray Keskin
Psk. Seray Keskin Psikoloji
Psk. Elif Kutlu
Psk. Elif Kutlu Psikoloji
Psk. Sena Kaya
Psk. Sena Kaya Psikoloji
Psk. Dilara Tay
Psk. Dilara Tay Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube