UT
Soru Sahibi
16 Şubat 2011 00:20

Bundan 6-7 ay önce üst ön dişlerimden birtanesine kanal tedavisi yapıldı.do

Bundan 6-7 ay önce üst ön dişlerimden birtanesine kanal tedavisi yapıldı.doktor bana ''bu dişi en fazla 2-3 sene sonra kaybediceksin ve gün geçtikçe sararıcak'' demişti ki 2-3seneye kalmadan sararmaya hatta siyahlaşmaya başladı çok hafif.Sormak istediğim şey üst ön dişimi çektirdiğimde, nasıl bir diş yaptırmalıyım?Yani doğallığını kaybetmeden, daha doğrusunu ön dişimi görenlerin ''dişini yaptırmış çok belli oluyor'' demesini istemiyorum. Varmıdır dişin doğal görünümünü kaybetmiyeceği bir yöntem?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba ; Oncelikle on disiniz cok mecbur kalinmadikca kesinlikle cekilmemelidir , kanal tedavisi yapildi diye , ya da sarardi ,grilesti diye disin cekilmesi gerekmez,sadece kok kalsa bile saglikli olduktan sonra agizda tutulur ve zirkon ya da full seramik bir kuronla yanindaki dise tipatip benzetmek mumkundur Ancak cektirirseniz cekim yerindeki diseti 2-3 mm cekileceginden oraya yapilacak dis yanindakinden daha uzun olacagindan esas o zaman dogal gorunum elde etmek mumkun olmayacaktir , hele de o disi cektirip yandaki disleri de kestirip kopru yaptirmak cok yanlis bir uygulama olacaktir O disi kanal tedavisi basarili olmadiysa bile agizda tutmanin yolu vardir, disinizi cektirmeyin , ama baska hic sansiniz yoksa o zaman oraya implant yaptirmayi dusunun ve kendinizi hakkatten profesyonel ellere teslim edin

16 Şubat 2011 09:58