TS
Soru Sahibi
13 Eylül 2021 23:55

Boy kısalığı

Hocam mrb 19nyaş 1 aylık temmuz 2916 doğumlu kızım var kilosu 26 boyu 1.30 anne boyu 1.60 baba boyu 1.63. Kızımda boy kısalığı var yaşıtların göre kısa, ergenlik belirtileri başladı 2 evre olduğunu soyledi doktor belki bir seneye kadar adet olabilir dedi eğer kızın 11 yaşında adet okursa boy uzaması durur mu cğxelik durumu olabilir mi bu yaşta hormon tedavisi yapılır mı yoksa geç mi kalmışız? Napabilirin nit yol gösterebilir misiniz Şimdiden teşekkür ederim hayırlı akşamlar

2 cevap
Cevaplar (2)

Yaşı 19 yaş mı ? 2016 doğumlu mu anlaşılamadı. Yaşını ay ve gün olarak yazarsanız çok daha iyi değerlendirmek mümkün olacak. Sağlıcakla.

14 Eylül 2021 00:43
TS
Soru Sahibi

Yanlış yazmışım hocam 10 yaş 1 aylık

18 Eylül 2021 12:31

Sevgili Tan! Kızınızın öncelikle beklenen boyu 1.63+1.60=*** *** **= 310/2=155+-10 olarak hesapladığımızda 145 cm İle 165 cm arasında olup, Şu an için 1.30 cm boyu beklenenin altında görünüyor olması sizi endişelendirmesin. Kilo biraz düşük olsada boyuna göre kabul edilebilir. 25 ile 50 kg arasında bir degerde olmalı. Boyuna gore ise 25 kg onun için normal. Şu an boyu ise 130 cm ile 150 cm arasında olmasını bekliyorken genetik boy uzaması yetişkin döneme geçtiğinde 145 cm ile 165 arasında olacak. Yani özetle şu an boyu beklenen alt aralıkta bir değerde. Üst değere çıkmasını sağlamak için geç sayılmaz. Bunun için bir çocuk endokrin uzmanı veya çocuk uzmanı ile görüşerek genel sağlık durumu hakkında bir inceleme yapılması olacak. Kilosunu yazmamışsınız. D vitamini ölçümü yaptırıp eksik ise d vit kullanmalı. Ayrıca tiroid hormonu eksikliği boy uzamasını etkileyen diğer bir sık nedendir. Yine anemi de düşünülmelidir. Beslenme bozukluğu yine boy kısalıgı nedeni. Diğer bir husus stres yönetimi. Çok stresli ve kaygılı çocuklarda boy uzaması olumsuz etkileniyor. Kilosu da boyuna göre normal olsada yaşa göre düşük. Kilo olarak en az 35 kg olmalı. Şu an boyuda 1.30 cm beklenenin altında. Öncelikle bir çocuk doktoru ile görüşmeniz ve önerileri dogrultusunda hareket etmeniz. Beslenme bozuklugu kansızlık, parazit, tiroit hastalığı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Yapılacak tetkiklerden sonra gerekli tedavi verilecektir. Bu çocuğun hem boy uzamasında ve kilo almasında çok önemli. Zaman kaybetmeden ve önümüzdeki bir kaç yılı iyi değerlendirmek için mutlaka bir çocuk hekimi ile görüşüp önerilerine uyun. Adet görme yaşı çocuklarda 9 ile 12 yaş arasında olabilir ki buda normal. Adet görme sonrası boyun birden uzaması durmaz en az 2-4 yıl daha azalarak devam eder. Bu dönemde en hızlı boy uzaması olur. Tekrar belirtiyorum. Çocuk doktoru ile bunu görüşüp destek alın. Sizin sorununuzu çözeceği ve en az annenin boyunda yani 160 cm e kadar bir boyu görebileceği kanaatindeyim. Sağlıcakla.

18 Eylül 2021 15:29