DM
Soru Sahibi
13 Ağustos 2008 13:20

Benim babamın Safra kesesinde yoğun çamurla birlikte 44 mm taş var. Taş, Sa

Benim babamın Safra kesesinde yoğun çamurla birlikte 44 mm taş var. Taş, Safranın ağzında. 17 Temmuzda yani bir ay önce şiddetli sancı geçirdi. Doktorlara gittiğimizde de ameliyat ile alınacağını söylüyorlar ama bizi bekletiyorlar. MR sonuçlarında ise hiç birşey çıkmadı sadece taşın olduğunu gösterdi. Ulturasyon da aynı sonucu verdi. Biz böyle bekliyoruz ama o taş karaciğere ya da miğdeye tahribat yapar mı? Birde Ameliyat kapalı mı olsun Açık mı? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Safra kesesi taş hastalığına bağlı bilyer kolik atağı geçirmiş. Ameliyat olması gerekiyor. Kapalı(laparoskopik) ameliyat yapılabilir. Taşı tarif ettiğiniz tablo ile sarılık yoksa karaciğere zarar vermez. Mide ile bir problem oluşturmaz. Geçmiş olsun. Prof. Dr. Nusret Akyürek Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD *** *** **

18 Ağustos 2008 08:36