6 Mayıs 2021 23:36

Bel ağrısı

HOCAM merhabalar.30 yaşındayım spor yapan biriydim bel ağrısından doktora gittim. MR: L5-S1 düzeyinde santral focal bulgging mevcuttur. Diyor fizik tedavi doktoru egzersiz hareketleri verdi 16 gün dür egzersiz yapıyorum.ama 1 aydır ağrıyan belimin ağrısı hiç geçmiyor.:(

1 cevap
Cevaplar (1)

Oncelikle gecmis olsun. Fokal bulging lokalize 1.derecede (baslangic seviyesinde) bel fitiginiz var anlamina gelir. Akut olaylarda her zaman akut donem(4-6 hafta) istirahat evresidir. Eklem koruma tekniklerine dikkat edin. Mesela yerden birsey alacaginiz zaman belden degil dizlerden egilip alin. Uzun sureli oturmayin veya ayakta kalmayin, agir kaldirmayin. Posterior bulging ise posterior pelvik tilt egzersizini agrinizi hafifletmesi icin kesinlikle tavsiye ederim. Egzersizlerle beraber agriniz artiyorsa egzersizleri yanlis yapiyor olma ihtimaliniz yuksek. 1 ay zaten cok erken bir sure. Agrilariniz gittikce artiyorsa egzersizleri birkac gun veya durumunuza gore bir iki hafta birakin, ardindan egzersizlernizi dogru sekilde ogrenmek icin bir fizyoterapiste başvurun. Bel fitigi agrilarini stres de etkiler. Stres durumunuz varsa aromaterapi veya meditasyon uygulayabilirsiniz. B vitamininden zengin beslenin. Hekimin verdigi kas gevsetici krem veya ilaç varsa onlari kullanin. Ağrınız gecip normal hayatiniza geri dondugunuzde de bilincsiz spor yapmayin. Akut agrili donem gectikten sonra spor olarak yüzmeye gitmenizi tavsiye ederim. Tekrardan gecmis olsun.

22 Mayıs 2021 15:57