19 Mayıs 2019 07:12

Analfissur

Merhaba 2 hafta önce anal fissür (makat çatlağı) sorunu yaşamaya başladım çok ağrılı zaman oldu ve krem tedavisi uyguladım suan ağrım kalmadı ama hem dışkılama yapamıyorum hemde idrar yapmakta zorlanıyorum makat bölgemde kasılmalar var tuvalete gittiğim zaman sadece ufak bir ağrım oluyor onun dısında başka bir ağrım yok Kullandıgım ilaçlar : anestol pomat + proctolog krem+medıcasol krem proktologu içerden surersem fısure zararı olurmu bir Dr locafen krem önerdi ama bulunmuyor onun yerını tutacak pahalı olmayan başka krem yokmu Gizle *** *** ** / Biz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Göktürk Maralcan
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi , Meme Cerrahisi

Öncelikle bu konuda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Eğer tanınız anal fissür diye teyit edilirse ilk olarak bağırsaklarınızın düzenli çalışması için diyet uygulamanız gerekir. Anal alandaki ağrı için en faydalı yollardan birisi ılık su oturma banyosudur. Bunu günde birkaç kez her seferinde 10 dakika olarak yapabilirsiniz. Çok ciddi ağrı olduğunda size iyi gelen bir ağrı kesici hapı kullanabilirsiniz. Söz ettiğiniz kremler, pomatlar tam etkili olmaz ancak bir miktar rahatlatabilir. Ayrıca duruma göre size hekiminizin anlatması gereken botoks tedavisi, cerrahi tedavi gibi seçenekler de var. Sağlıcakla kalın.

8 Haziran 2019 13:21