aG
Soru Sahibi
9 Mayıs 2024 16:01

bilateral meme usg

hocam 35 yaşında kadın usg sonucunu değerlendirmeniz mümkün mü? hekime gidiyor tabii... * Bilateral cilt ve cilt altı yağlı doku tabiidir. * Her iki meme parankimi, hiperekoik dens glanduler özelliktedir. * sol meme saat hizasında areola komşuluğunda derin yerleşimli 7 mm lik hipoekoik heterojen noduler odak gözlenmektedir. * sağ meme saat 10 hizasında derin yerleşimli 6 mm lik ve saat 12 hizasında derin yerleşimli 10x4 mm lik benzer ekojenitede görünümler mevcuttur. * ayrıca sağ meme üst kadranında 7 mm ye ulaşan birkaç adet benzer odak mevcuttur. * ayrıca tanıda yoğun kistik odak ? fibroadenom ? İMLN ? düşünülebilir. * diğer alanlarda her iki memede solid ya da kistik lezyon izlenmemiştir. * laktifer duktuslar normal genişliktedir. * her iki aksilada reaktif görünümlü 10 mm civarında reaktif görünümlü lenf nodülü gözlenmektedir. klinik ile korelasyon uygun değerlendirme, lüzum halinde MR incelemesi önerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)

Her iki memede bulunan büyüğü 10 mm lik kitleler büyük ihtimal ile fibroadenom dediğimiz selim huylu kitlelerdir fakat yapı olarak heterojen dendiği için hem bazı durumları gözden kaçırmamak adına hem de ilerde karşılaştırmalı takibi kolaylaştırmak adına meme mr çektirmenizi öneririm

10 Mayıs 2024 08:13