Yumurtalık  (over) kistleri
Yumurtalık (over) kistleri

Over (Yumurtalık) kisti nedir?

Over kisti yumurtalık içinde sıvı veya başka doku içeren kese benzeri bir oluşumdur. Üreme çağında over (Yumurtalık) kisti sık görülür. Bir kadında bir kist veya birden fazla kist gelişebilir. Over (Yumurtalık) kisti farklı boyutlarda olabilir. Çoğu zaman kistler zararsızdır ve kendiliğinden kaybolur. Ancak bazen Over (Yumurtalık) kistleri problemlere neden olup tedavi edilmeleri gerekebilir. Genellikle kistler iyi huyludur ancak bazen kötü huyluda olabilirler.

Over (Yumurtalık) kistinin belirtileri nelerdir?

Çoğu over (Yumurtalık) kisti küçüktür ve herhangi bir belirti vermez. Bazı kistler keskin veya künt karın ağrı yapabilir. Büyük kistlerde kanlanma bozulur ise çok şiddetli karın ağrısı, bulantı kusma gelişebilir. Kanamaya neden olan, patlayan(rüptür) veya kanlanması bozulan (torsiyon) kistlerde acil ameliyat gerekir.

Over (Yumurtalık) kistlerine nasıl tanı konur?

Over (Yumurtalık) kisti rutin muayene sırasında bulunabilir. Eğer muayenede kist saptanır ise yapılması gerekenler arasında:

Vajinal ultrason: kistin boyutu, yeri, içeriği tesbit edilir.

Laparoskopi: şüpheli kistlerde tanı koymada kapalı ameliyat yöntemi olan laparoskopi kullanılır.

Kan testleri: CA125 kanser tarama testidir.

Over (Yumurtalık) kisti nasıl tedavi edilir?

Bazen over (Yumurtalık) kisti tedavisinde doğum kontrol hapları verilir. Bu tedavi ile mevcut yumurtalık kistleri yok edilmez ancak yeni kist oluşumu önlenir.

Over (Yumurtalık) kisti eğer büyük ise ve belirli şikayetlere neden oluyor ise doktorunuz size operasyon önerebilir. Yapılacak olan operasyon çoğunlukla laparoskopi (kapalı ameliyat) tır. Ancak buna karar vermek için kistin boyutu, tipi önemlidir. Operasyonda yumurtalığın alınıp alınmamasında da bu faktörlerin yanında çocuk isteği, yaş ve diğer hastalık belirtileri doktorunuz tarafından değerlendirilerek işlem planlanır. Yumurtalık alınmıyor sadece kist alınıyor ise buna kistektomi denir. Yumurtalık alınır ise işleme ooferektomi denir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!