Yaygın gelişimsel bozukluklarda oyun becerisi

Yaygın gelişimsel bozukluklarda oyun becerisi

Oyun çocuğun kendini ve dünyayı tanıyıp anlamlandırdığı bir etkinliktir.Oyun oynarken çocuk çevresinden görüp edindiği pek çok bilgiyi; çevresinden öğrendiklerini model alarak taklit eder,ve varolan becerilerini geliştirirler.

(Roos 1983) yaptığı çalışmalarda taklitli oyunların bebeğin yaşamının ilk yıllarında görüldüğünü,fakat ilerleyen çağlarda bu taklit oyunlarının yerini artık birlikte,sözel iletişim kurarak,karmaşık oyunlar oynama şekline döndüğünü ifade eder.

Çocukların sosyal gelişimlerinde en önemli unsur yaşıtlarıyla oyun oynamasıdır.Okul öncesi dönemde çocukların yaşıtlarıyla etkileşimleri artar.Olumlu sosyal davranışları ,olumsuz davranışlardan daha sık ortaya çıkar.Sözel akıcılık,simgesel düşünce,hayal gücü gibi zihinsel yeteneklerin yaşa bağlı gelişimi oyun becerilerindeki değişime de aracı olur.

Otistik çocukların  bilişsel ve algısal alanlardaki yetersizlikleri  sonucunda anlama,ilişki kurma ,çatışma çözme becerileri sınırlı olmaktadır.Göz teması kurmamaları,sosyal ifade eksikliği ,oyun kurma ve yürütmede yetersiz olma ihtimallerini arttırır.

Otistik çocuklar genellikle amaca uygunluktan öte ,bir oyuncakla döndürme yuvarlama,atma,elinde tutma şeklinde oynarken ,hareketli nesneleri saatlerce durmadan izlerler.Tekerlekli bir arabayı sürmek yerine yan yatırıp tekerleklerini döndürürler.

Oyun etkinliklerinin en önemlisi sembolik oyundur.Sembolik oyun zihinsel becerileri kullanmayı gerektirir ve çok az materyale ihtiyaç duyulur.Çocuklar hayal güçlerini kullanarak sandalye,masalardan otobüs ,gemi yapabilirler.Otistik çocuklarda ise bu tip oyunlar gözlenmemektedir.Nesneleri dizme,yığma şeklinde oyun oynarlar.

Amaca yönelik olarak seçilen eğitici oyuncaklar bu becerilerin gelişimine katkı sağlar.İçiçe giren kutular ve bul yap oyuncakları vb.Otistik çocukların hayal güçlerini kullanmalarına yönelik çok çeşitli materyaller sağlamak sınırlı oyun becerilerini büyük oranda geliştirebilmektedir.

Son yıllarda uzmanlar özellikle yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocuklar üzerinde oyun terapisi çalışmaları yürütmektedir.Bu terapiler çocuğun diğer akranları gibi paylaşma,sıra bekleme,birlikte oynama,taklit etme ve hayal kurma becerilerini destekler.Özel eğitimde öğrenilenleri pekiştirir.Kavramları öğrenmeyi kolaylaştırır.Dil gelişimine katkı sağlar.Çocuk daha kolay ve doğal tarzda iletişim kurar.İlgi alanı zenginleşir.Dikkat ve farkındalığı artar.

Bu tip çocuklarda görsel,işitsel,dokunsal uyarımı destekleyen el feneri,dönen lamba,kum saati,ses çıkaran oyuncaklar,müzik aletleri vb nesnelerin kullanımı sürece olumlu katkı sağlamaktadır.

Kaynakça:

 

Cohen ,JD,Donnellan M.A Paul R/Hand book of Autism and Pervasive Developmental Disorders

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Kübra Eriş

Dyt. Kübra ERİŞ, lisans öncesi eğitimini 2008 yılında Çemberlitaş Anadolu Lisesi'nde tamamlamıştır. Ardından üniversite sınavına girmiş, burslu olarak İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazanmıştır.  2013 yılında ise lisans eğitimimi tamamlayarak psikolog unvanı almıştır. Mezuniyetinin ardından 2014 yılı itibariyle üniversitedeki klinik master programına başlamıştır. Halen İstanbul Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Anabilim Dalı'nda master eğitimine ve tez çalışmalarına devam etmektedir. Dyt. Kübra ERİŞ, Umutlar Sönmesin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Erkek - Kadın Psikoz Servisi, Umut Fono Anaokulu, Çocuk ve Aile Gelişim ve Eğitim Merkezi ve İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisi (Nevroz) gibi birçok kurumda stajlarını tamamlamıştır. Psi ...

Etiketler
Otistik çocuklarda nelere dikkat edilmeli
Psk. Kübra Eriş
Psk. Kübra Eriş
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube