Yara izleri, hipertrofik scar ve keloid

Yara izleri, hipertrofik scar ve keloid

Keloid yunanca yengeç gibi anlamına gelmektedir. Bazı kişilerde özellikle koyu renk tenli olanlarda yara izleri önce kabarık kırmızı ve daha sonra sert kabarık hale gelirler. Bu durum yara dokusunda oluşan fibröz doku artmasından ortaya çıkar. Bu bir nevi vücudun direnç mekanizması dolayısıyla olur.

Hipertrofik scarlar sivilce izlerinden küçük yaralanmalardan, ameliyat izi veya yanık izlerinden ortaya çıkar. Başlangıçta henüz kırmızı haldeyken yapılan tedavilerle çok daha çabuk ve iyi sonuçlar elde edilir. Gecikmiş ve üzerinden seneler geçmiş vakalarda ise yine de oldukça rahatlatan sonuçlar alınır. Bu nedenle hastaların yara oluşumundan hemen sonra müracaat etmelerinde yarar vardır. Hatta hipertrofik scar başlamadan bile scarlar üzerine yapılan 3 veya 4 seanslık lazer tedavisi ile yara dokusu içindeki fibroblastların aktiviteleri durdurulur. Daha iyi yara izleri elde edilir.

Keloidler kesinlikle ameliyat edilmemelidir. Aksi halde aynı yerde daha kötü hipertrofik scar ve keloidler ortaya çıkar.

Keloidlerde yapılan kombine tedaviler ile gayet iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Arman Çağdaş

Prof. Dr. Arman ÇAĞDAŞ, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Genel Cerrahi ihtisasını yine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden aldıktan sonra, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlığı ise İngiltere'de almıştır. Yurtdışında sayısız çalışma yapmış olan Prof. Dr. Arman ÇAĞDAŞ, toplamda 4.5 yıldan fazla; Pinderfields General Hospital, Leeds'de St. James University Hospital, Leicester General Hospital Ve Royal Infarmary ve A.B.D Boston Maussachusset Hastanesi'nde görev almıştır. Yurda döndükten sonra Ege Üniversitesi'nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'nı kurmuş ve pek çok plastik cerrahi uzmanını yetiştirmiş olan Prof. Dr. Arman ÇAĞDAŞ, Plastik ve Estetik Cerrahi ile ilgili bilimsel birçok çalışma yapmıştır. Suction Lipectomiyi Türkiye’de ilk kez uygulayanların arası ...

Etiketler
Hipertrofik scarlar
Prof. Dr. Arman Çağdaş
Prof. Dr. Arman Çağdaş
İzmir - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube