Kilo vermek bazı kişiler için gerçekten zor olabilmektedir, bu nedenle bu kişilerin beslenme programlarına belirli yiyecekleri uygun miktarlarda ekleyerek kilo kayıplarını hızlandırmaları mümkündür. Bazı besinler metabolizmayı hızlandırırken yağ yakımını da tetiklemektedir. Bu besinler nelerdir?

Yağsız et

Protein sindirimi daha geç tamamlandığından zayıflama programlarında yağsız et tüketimi kalori yakımını %5 daha fazla artıracaktır. Ayrıca proteinler yağ ve karbonhidratlara göre tokluk hissini daha fazla artırmaktadır. Derisi alınmış tavuk, hindi, balık ve dana etini kızartmadan, haşlama olarak veya ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz.

Light süt ve süt ürünleri

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günde 1000-1300 mg kalsiyum tüketimi kilo kaybını 2 kat daha fazla artırmaktadır. Kalsiyumun yağ hücrelerini hacmen azaltıcı etkisi olduğu araştırmalarca desteklenmektedir. Bu nedenle beslenmenizde light yoğurt, süt ve peynirleri tercih edebilirsiniz.

Tam buğday unu ve yulaf

Yüksek oranda lif içermesi ve düşük glisemik indekse sahip olması nedeniyle beyaz unlu mamuller yerine tam buğday unuyla yapılmış ürünleri tüketmek tokluk hissinin artmasını sağlamaktadır. Tam ekmekleri tercih ederek, kahvaltıda veya atıştırmalık olarak buğday ve yulaf ürünlerini tüketerek kan şekerinizin daha regüle olmasını sağlayabilir ve daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Narenciye ve ahududu, böğürtlen

Bu meyveler özellikle C vitamininden ve flavonlardan zengindirler. Flavonlar ise metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmaktadır. Özellikle spor öncesi tüketilen C vitamininden zengin meyveler yağ yakımını %30 artırmaktadır.

Yeşil çay

En çok yeşil çayda bulunan kateşin adlı antioksidan maddenin kilo kaybını hızlandırdığı ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarca desteklenmektedir. Günde 2-3 fincan yeşil çayı mümkünse limonlu içerek yağ yakımınızı artırabilirsiniz.

Kurubaklagiller

Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, soya fasulyesi, bakla, barbunya bitkisel protein içeren ve demirden zengin besinlerdir. Protein olarak etle kıyaslandığında yağ miktarı daha az ve kan şekerini yükseltme etkisi daha düşüktür. Soya ayrıca kolin denilen bir enzimden de zengindir, kolin karaciğerden yağ atımını hızlandırmaktadır. Beslenmenizde haftanın 1-2 günü kurubaklagilleri ekleyebilirsiniz.

Yağlı balıklar, fındık, badem, keten tohumu

Yağlı balıklar ve yağlı tohumlar yağ yakımını hızlandıran esansiyel yağ asitlerinden zengindir. Her gün tüketilen 10-15 adet fındık, badem, ceviz, 1 yemek kaşığı kadar salata, çorba, yemek veya yoğurdunuza katabileceğiniz keten tohumu ve haftada en az 2 kez tüketilen balık sağlıklı bir zayıflama programı ile beraber kilo kaybını hızlandırmaktadır. Balığın özellikle kadınlarda leptin seviyesini dengelediği de bilinmektedir. Leptin, iştahı baskılayan, insulin salınımını etkileyen bir hormondur.

Tarçın

Günde tüketilen yarım çay kaşığı kadar tarçının en başta şekeri dengelediği artık bilinmektedir. Bunun yanı sıra tarçın, tükettiğiniz yiyeceklerin yağa dönüşümünü de azaltmaktadır. Tarçını tek başına tüketmek biraz zor olabilir, günlük tüketmeniz gereken süt veya yoğurt içerisine katarak daha rahat tüketebilirsiniz.

Acı biber

Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin adlı madde metabolizmayı %23 hızlandırmaktadır. Günlük aynı kaloriyi alıp ama yemeklerine acı biber ilave edenlerin etmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiği yapılan araştırmalarca da desteklenmektedir.

Köri ve hardal

Hardal ve köri yağın depolanmasını azaltıp, kan şekerini dengelemektedir. Salata veya sandviçlerinize yağ yerine ilave edebilirsiniz.

Zencefil ve sarımsak

Zencefil ve sarımsak vücutta vazodilatör olarak etki gösterir yani damarları genişletip vücut ısısını artırmaktadır. Böylelikle metabolizmayı da %20 civarında hızlandırabilmektedir.

Sağlıklı Beslenin, Sağlıklı Yaşayın..

Uzman Diyetisyen Rabia Yurdagül


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!