Vitiligo deriye renk veren melanin pigmentinin yok olmasıyla oluşur. Her yaşta görülebilir. Yüzde özellikle göz kapaklarında ve ağız kenarında oluşur. Vücutta ise eklem yerlerinde sık olmak üzere her bölgede görülebilir. Beyaz lekeler halinde hastalık kendini belli eder, genelde simetrik dağılır. Hastaya görüntü dışında rahatsızlık vermez. Deride beyaz lekeler görüldüğünde ne kadar erken doktora başvurulursa o kadar erken tedaviye yanıt alınır.

Vitiligo tedavisindeki en yeni gelişme mikrofototerapi ve topikal ilaç kullanımıdır. Mikrofototerapide sadece hastalıklı bölgelere UV A1 ve dar bant UVB ışıklarının aynı anda verilebilmesi tedavinin hızlanmasına yol açıyor. Mikrofototerapi her bölgeye uygulanabilir. Haftada 2 seans yapılan bir tedavidir ve seans süreleri lezyonların yaygınlığına bağlı olarak ortalama 10 dakika sürmektedir. Mikrofototerapi ile depigmente bölgelerde melanin yapımı uyarılır ve kahverengi noktacıklar halinde yeni pigmentler tedavi aşamasında belirir. Yüz bölgesinde iyileşme 10. seansta başlar, vücutta 20. seansta başlar. Her hastada farklılıklar gösterir.

Psoriasiste de mikrofototerapi haftada 2 seans kullanılıyor. Çok yaygın olanlara ilaçla birlikte uygulanabilir. Saçlı deri sedefinde de başarılıdır. Tedavi tamamlandıktan sonra hasta takiplerimiz 6 ay ve 1 sene aralıklarladır.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!