Varikosel hakkında sık sorulan sorular nelerdir?
Varikosel hakkında sık sorulan sorular nelerdir?

1. VARİKOSEL NEDİR?

Varikosel ,testislerden kirli kanı toplayıp kalbe geri götüren toplardamarların anormal genişlemesidir.Bu erkek kısırlığının önde gelen nedenidir ve aynı zamanda testiss ağrı ve atrofi (küçülme) nedeni olabilir.

2. VARİKOSEL AĞRISI VE MİKROCERRAHİ VARİKOSELEKTOMİ NEDİR?

Büyük varikoseller sık olarak hastalar tarafından artmış ısıya bağlı ağırlık veya sıcaklık hissi olarak tanımladıkları bir ağrıya neden olabilir. Bu şikayetler hasta yattığında kaybolur. Çünkü varikoselleri kollabe olur.Tipik biçimde yattığı zaman ağrısı kaybolan genİş varikoseli olan bu erkeklerde mikrocerrahi varikoselektomi ile iyi sonuç alınacaktır

3. VARİKOSEL TEDAVİSİ SONRASI İZLEM AŞAMALARI NELERDİR?

Varikosel tedavisi sonrası hastalar düzenli olarak izlenmelidir. Sperm analizleri tedavi sonrasında en az 1 yıl süreyle veya gebelik sağlanıncaya kadar 3 ayda bir yapılmalıdır.

4. AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER NELERDİR?

Ameliyattan 10 gün önce aspirin kesilmelidir. Aspirin trombositlerin çalışmasını bozarak kanamaya yol açabilir.

5. AMELİYAT SONRASI UYULMASI GEREKENLER?

İlk 24 saat ödem olasılığını azaltması için istirahat edilmelidir.İlk bir hafta ağır egzersiz ve cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

6. YARA BAKIMI NASIL YAPILIR?

Steril bandaj 48 saat sonra çıkarılır. Bundan sonra duş alınabilir.

7. İLAÇLAR

Yara yerinin infekte olmaması amacıyla bir hafta boyunca ağızdan antibiyotik alınmalıdır. Bu antibiyotik kinolon grubu ya da 2. veya 3.kuşak bir sefalosporin olabilir. Ağrı kesici ağrıyı keser ve ödemi azaltır. Bu nedenle ağrı yoksa bile mutlaka bir hafta ullanılmalıdır. Steroid olmayan antienflamatuarlar( örn: ibuprofen,diklofenac v.b) verilir. Parasetamol ödeme etkisi olmadığı için tercih edilmez.

8. GENEL ANESTEZİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Ameliyat sonrası birkaç gün önemli kararlar vermeyin

İlk birkaç gün alkol almayın

İlk 24 saatte taşıt veya ağır makineler kullanmayın

İlk birkaç gün ağır yemekler yemeyin .Sindirimi zorlaştıracaktır.Baharatlı ve asitli içeceklerden kaçının

9. VARİKOSELİ OLAN HASTALARA NEDEN DİREKT TÜP BEBEK TEDAVİSİ YAPILMAMALI??

1.Varikosel tedavisi ile erkekler ilerleyici bir hastalıktan ve bu hastalığın ilerideki olumsuz sonuçlarından ( varikosele bağlı testosteron miktarı azalması ve buna bağlı cinsel bozukluklar, ilerleyici testis ağrısı,testis küçülmesi) kurtulurlar. Halbuki tüp bebek yapmak bu sıkıntıları geçirmez.

2. Varikosel tedavisiyle TÜP BEBEK gereksinimi azalır

3. Varikosel tedavisiyle gebelik sağlanamayan olgularda, sperm parametrelerinde tedavi öncesi değerlere göre iyileşme ile tüp bebek yerine aşılama gibi daha kolay uygulanabilen ve daha düşük maliyetli yönteme geçilebilme kolaylığı

4.Gebelik sağlanamayan olgularda sperm sayısı, motilite veya sperm morfolojisindeki iyileşme ile tüp bebeğin başarısı artacaktır. Ülkemizde çeşitli nedenler ile varikoseli olan hastalara varikosel ameliyatı yapılmayarak tüp bebeğe yönlendirilmektedir. Bu tuzağa düşmemek gerekir. Genel olarak varikoselektomi sonrası olguların en az üçte birinde spontan gebelik sağlanırken; bu oran ameliyat öncesi toplam motil sperm sayısındaki artış ile doğru orantılı olarak artar. Varikoselli olgularda varikosel tedavisi öncesi uygulanan tüp bebekte gebelik başarı şansı normal popülasyona göre anlamlı oranda azalmaktadır.

Bu bulgular varikoselli olgularda varikosel tedavisinin tüp bebek başarı oranını yaklaşık 2 kat oranında artırdığını ortaya koymaktadır. Ayrıca varikoselli olgularda direkt tüp bebek yerine önce varikosel cerrahisi uygulanması hem maliyeti düşürmekte hem de tüp bebek gereksinimi olmadan gebelik sağlar. Ülkemizde varikosel tedavisi ile sağlanabilecek canlı doğum maliyetinin tüp bebek ile sağlanacak canlı doğum maliyetinden daha düşük olduğu konusunda görüş birliği vardır.

10. ADELOSAN VARİKOSEL NEDİR?

Erişkin erkeklerde kısırlığa neden olabilen varikosel, ergen yaş grubunda da sık rastlanan bir hastalıktır. Adelosanlarda varikosel tedavisinin amacı fertiliteyi korumaktır.

Bu nedenle ideal varikoselektomi yöntemi erişkin olgularda da testis fonksiyonunu korumalı, varikoseli tedavi etmeli ve komplikasyonları minimum düzeyde olmalıdır . Uygulanan yönteme göre cerrahi sonrası nüks oranları %0-16.6 arasında değişmekle birlikte, adelosanlarda varikoselektomi sonrası görülen sık problem ,%1-30 oranları arasında görülen ameliyat sonrası hidroseldir.

Çocuklarda arter bağlanması sonrası atrofi olasılığı erişkinlerden daha düşüktür. Çocuk ve adelosan varikosel cerrahisinde de ameliyat sonrası nüks, arter yaralanması ve hidrosel oluşumu gibi komplikasyon oranlarını azaltmak için mikrocerrahi kullanılmalıdır.

Optik büyüteç kullanımına göre adelosanlarda varikoselektomi yöntemlerinin karşılaştırıldığı bilimsel çalışmada mikroskobik varikoselektomi sonrası nüks ve hidrosel saptanmazken, loop büyütme ile sırasıyla %4 nüks ve hidrosel ve çıplak gözle varikoselektomi uygulanan olguların % 11.5’inde nüks ve %7.7’sinde hidrosel saptanmış. Optik büyüteç olarak mikroskop kullanımı ameliyat sonrası komplikasyon oranlarını en az düzeye indirir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!