Varikosel ameliyatının komplikasyonları nelerdir?
Varikosel ameliyatının komplikasyonları nelerdir?

Testis toplardamarlarının genişleyip kıvrılması ile ortaya çıkan varikosel hastalığında özellikle açık cerrahi sonrası yan etkiler görülebilmektedir.Bu yan etkiler ameliyatı yapan kişiye ya da ameliyatın şekline bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.Varikosel tedavisi öncesi bu komplikasyon riskleri hastaya bildirilmelidir.bildirilmediği zaman eksik bilgi verilmiş olur.

Hidrosel oluşumu birinci yan etkisidir. Mikroskop kullanılmadan yapılan ameliyatlarda hidrosel oluşum riski yüzde 40 lara kadar çıkmaktadır. Nedeni testisin lenf dolaşımını sağlayan lenf damarlarının bağlanmasıdır.Bu damarlar testisin atık maddelerini uzaklaştıran lenf sıvısının içinde bulunduğu damarlardır. Mikroskopta çok ince şeffaf şekilde görülürler. Bu damarlar bağlandığında testisin lenfatik dolaşımı bozulur. Bu durumdan dolayı sıvı testısın etrafının saran 2 katlı zarın arasında birikir. Bunun sonucu olarak testis torbası çeşitli derecelerde şişer. Ne kadar çok lenf damarı bağlanmış ise o kadar fazla sıvı birikir.Hidrosel ağrı yapmaz ancak bulunduğu tarafta gözle görülebilen şişkinliğe yol açar. Bu şişkinlik belli belirsiz olabildiği gibi gözle görülebilen bariz şişkinlik olarak da ortaya çıkar.Hidroselin tedavisi ameliyattır. Çünkü ilaç tedavisi ya da enjektörle boşaltma işlemi fayda sağlamaz.Ameliyatta sıvının boşaltılması sonrası suyun biriktiği zarlar olan tunica vaginalis ters çevrilerek dikilir. Bu şekilde hidrosel oluşumunun önüne geçilmiş olur.Hidrosel ameliyattan sonra tekrarlamaz. Ameliyatın en önemli yan etkisi kanamadır. Mikrocerrahi sonrası bu komplikasyon oranı yüzde 1 ila 5 arasındadır.

Testis atrofisi dediğimiz testis küçülmesi 2. komplikasyondur. Nadir görülür. Sebebi testis arteri ve dallarının bağlanmasıdır.Testisi besleyen 3 atardamar olduğu için ana atardamar bağlanınca diğerlerinden beslenir. Bu durumda testis küçülmesi olmaz. Ancak diğer arterlerde yokluk veya problem varsa testis küçülmesi olur. Testis küçülmesinin tedavisi yoktur.Geri dönüşümsüz bir durumdur. Bu durumda sperm değerlerinde kötüleşme olur.Çift taraflı olur ise hormonal eksiklik sonucu cinsel istekte azalma görülebilir.

Varikosel tekrarlayabilir. Klasik ameliyatta bu % 45 lere varan oranlarda görülebilir. Mikrocerrahide ise % 1 civarındadır.Mikrocerrahide ileride genişleyebilecek damarların bağlanması ile bu oran azalmaktadır.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!