~~Halk dilinde “hazne” olarak bilinen vajina cinsel ilişki sırasında penisin yerleştiği organımızdır. Vajina normal doğum, cinsel ilişki, ilerleyen yaş, kürtaj ve benzeri müdahaleler nedeniyle genişlemekte dir. Vajenin eski formuna dönüştürmek amaçlı yapılan estetik ameliyata vajinoplasti, vajen daraltma denilmektedir.

Vajenin çeşitli nedenlerle genişlemesi özellikle çiftlerin cinsel ilişki sırasında sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Haz alamama, ilişki sırasında vajenin penisi tam olarak kavrayamamasına bağlı oluşan bir takım sesler işitilmesi ile konsantrasyon kaybı meydana gelmekte ve çiftler arasında cinsel problemler ortaya çıkmaktadır.

Özellikle normal doğum sonrası çiftler arasında bu nedenden dolayı yaşanan problem doğum sayısı artıkça büyümektedir. Tabi bu durumda kişilerin genetik yapısına bağlı özellikle bağ dokusu elastikiyeti daha fazla ise genişleme kaçınılmaz olmaktadır. Hatta ilerleyen yaşla idrar torbası, rektum ve rahim sarkmalarıda olabilmektedir. Kabızlık, vajen içinde dolgunluk hissi, idrar kaçırma, kasık ağrıları hissedilebilir. Bu durumlarda ameliyat kaçınılmaz olmaktadır.

Vajen genişliği nedeniyle problem yaşıyorsanız artık buna bir son vermenin vakti gelmiştir.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!