Uzun süre flört ettiği veya severek evlendiği eşi ile ilk gecede beklenen haz ve mutluluk yerine elinde olmadan vücudun kaskatı kesilmesi, beklenen ilişkinin yaşayamamasından kaynaklanan hüsran, üzüntü ve hayal kırıklığı ile ‘’ Bana ne oldu?’’ sorusuna yanıt arayan kişi ‘’ Vajinismus’’ kelimesi ile tanışır. Araştırma yapar, çevrede birçok benzer öykü olduğuna şaşırarak bunun bir hastalık olduğunu öğrenir. İyileşenlerin hikayelerini okuyarak ve duyarak çaresiz olmadığını da görür.

Vajinismus nedir?

Vajeni çevreleyen kasların kontrol edilemeyen kasılma ile vajinal girişi imkansız kılan duruma vajinismus denir. Burdaki kasılma kişi tarafından kontrol edilemez, vajene cinsel ilişki esnasında penis girişi öncesi ve hatta parmak, vajinal tampon uygulaması veya jinekolojik muayene öncesi bilinçdışı kaynaklı koşullandırma sonucu adeta kas spazmı yaşanır. Aslında, ağrıdan kaçınma, kendini korunma davranışıdır ve burada kişi, vajinal geçiş, yani vajinal penetrasyondan kaynaklanabilecek hayali bedensel veya ruhsal zararlardan kendini korumaya çalışır.

Bilimsel bakıldığında, aslında konrol edilebilen, vajenin sadece alt 1/3 bölümünü çevreleyen ve vajen in önünde bulunan idrar yolun dışarıya açılan kısmı, yani üretrayı ile vajenin arkasında bulunan ve barsak sistemin dışarıya açılan kısmı, yani anüsü de çevreleyen ve esas amacı bu organları alttan desteklemek olan pelvik taban kasların (PC) buradaki kasılmaları kişi, bilinçli olarak kontrol edemez. Adeta bir tehlike anında suratımıza gelen veya gelebilecek darbeden korunmak için kolumuzu kaldırdığımıza benzer bir reflex ile vajeni korumak için vajen çevresindeki kaslar şiddetli kasılır ve olabilecek herhangi bir girişi engeller.

Refleks kaçınma hareketi o kadar şiddetli olabilir ki, vajinal spazm ile birlikte bütün vücutta kasılma, bacakların kitlenmesi, bacakları açamama, eşini veya vajinal muayeneyi yapan doktoru itme gibi panik nöbet şeklinde de yaşanabilir.


Bursa Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!