Vajinismus nedir, nasl baş edilir ?

Vajinismus nedir, nasl baş edilir ?

Vajinismus bir cinsel uyumsuzluk sorunudur. Cinsel ilişkiye hiç izin vermeyen, izin verse de ağrı ve kasılmalardan dolayı bir eziyete dönüşen vajinismus, çifti, özellikle de kadını zamanla cinsellikten köşe bucak kaçarır, cinsel isteksizlik yaratabilir.

Vajinismus Nedenleri

Bir çok şey vajinismus belirtileri gelişmesine neden olabilir. Bunlar:

Kadın ve erkeğin cinsel mitleri

Doğru bildikleri yanlışlar

Cinsel travmalar

Bilişsel çarpıtmalar

Kızlık zarına verilen önem

İlk gece korkusu

Vajinismus Hastalığı Nedir ?

Çare bulunmamış vajinismus hastalığı  sebebi ne olursa olsun, başarısız cinsel birleşme deneyimleri ile sonuçlanır. Bu girişimler zaman içinde çifte cinselliği erteleme ve kaçınma davranışı geliştirir.
Bir tür öğrenilmiş çaresizlik hali içinde gelişen vajinismus hastalığı çiftin, zaman içinde, cinsel isteksizlik, erken boşalma ve ereksiyon sorunu gibi başka cinsel uyumsuzluk geliştirmelerine neden olur. Vajinismus hastalığı yaşayan çiftler,  hem ilişkilerinde çatışma ve kavga içinde olur, hem de başka cinsel uyumsuzluklar gelişebilir.

Vajinismus Tedavi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vajinismus tedavisi için cinsel terapiye çiftin birlikte katılımı önemlidir. Vajinismus tedavi edelebilir bir rahatsızlıktır. En başarılı vajinismus tedavi seçeneği cinsel terapidir. Bir çok çift henüz bir cinsel terapiste başvurmadan başka yollara sapmaktadır. Büyü, nuksa ve spritüel yollarla dertlerine çare aramaktadır. Unutmamalısınız, bu yollar size zaman ve maddi kayıptan başka bir şey vermez.

Vajinismus Nasıl Geçer ?

Vajinismus tedavisi konusunda yeterli eğitime ve tecrübeye sahip, uzman psikolog, jinekolog, hekim ve psikolojik danışmanlar tarafından yürütülen cinsel terapi ile  vajinismus belirtileri geçer.  Cinsel terapide yararlanılan bilişsel-davranışçı, hipnoz, duygu odaklı, transaksiyonel analiz ve ilişkisel terapi başlıca terapi yaklaşımlarıdır.

Vajinismus Tedavisi Mümkün Mü?

Vajinismus egzersizleri ile cinsel ilişki sırasında kadında gelişen otomatik kasılma ve ağrı hissi durdurulabilir. Vajinismus egzersizleri yanında, çiftin birlikte kendi ortamlarında uygulayacakları bir çok çalışma vardır. Vajinismus tedavisi cinsel terapide çiftin bir çok düşünce ve kalıplaşmış inançlarını değiştirmeleri ile mümkün olur. Vajinismus çifti, birlikte adım adım ilerleyerek vajinismus hastalığı ile baş edebilir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Psikolojik Danışmanlık bölümü 1997 mezunudur. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Yönetimi Yüksek Lisansını 2006 yılında tamamladı. EsenYurt Universitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans 2016 yılı mezunudur. Tamamı  3 yıl süren,  900 saatlik İstanbul Psikoterapi Enstitüsü‘nde Bütüncül Psikoterapi Teorik, Formülasyon ve Süpervizyon eğitimini başarıyla tamamladı. Mart 2017 yılında, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 200 saatlik hipnoz eğitimine katıldı ve Sağlık Bakanlığı onaylı Hipnoterapist sertifikasını elde etti. Psikoloji ve psikoterapi uzmanlık alanıyla ilgili fırsat buldukça farklı eğitim ve kongrelere katılmaya, mesleki beceri ve deneyimini artırmaya özen gösteriyor.Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık, 1997 Yüksek Lisans: Akdeniz Ü ...

Etiketler
Vajinismus tedavisi
Uzm. Kl. Psk. Ali Bıçak
Uzm. Kl. Psk. Ali Bıçak
Antalya - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube