Vajinismus;kadınlarda görülen ve cinsel ilişkideki istem dışı kasılmalara bağlı olarak ilişkiye girememe durumudur. Sorunu yaşayan kadınlar eşleriyle hiçbir şekilde ilişkiye giremezler veya ilişki son derece zor, ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşir.

İlişki sırasındaki kontrol dışı kasılmalar ile birlikte aşırı korku ve heyecan, nefes alış verişinde artış, çarpıntı, titreme, terleme, eşi elle veya ayakla itme ve ağlama krizleri şeklindeki tepkilerde görülmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

İlişki sırasında kasılma ve eşe izin vermeme

Zor, ağrılı ve acılı bir şekilde ilişkinin gerçekleşmesi

İlişkide ancak kısmi birleşmenin olması, rahat olamama, kasılma

İlişkide bacakları yeterince açamama, eşi elle veya ayakla iterek engel olma

İlişki sırasında ağlama, korkuyla birlikte yatağı terk etme

Vajina içine fitil, tampon yerleştirememe

Vajinaya bakamama ve hatta dokunamama

Cinselliğin tiksindirici, iğrenç bir durum olarak görme ve cinsellikten uzaklaşma

Jinekolojik muayene olamama, buna izin verse bile kasılmaların olması

VAJİNİSMUS NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Ailelerin kapalı, koruyucu yetiştirme tarzı

Çocukluktan itibaren cinsel bilgilerden eksik büyütülme

Cinselliğin kötü bir durum olduğu hissettirilmesi ve tabulaştırılması

Yaşanılan veya şahit olunan cinsel travmalar (tacizler gibi)

Kızlık zarı ve vajina yapısı ile ilgili doğumsal anormallikler ( Karşılaşılma olasılığı çok düşük)

İlk cinsel ilişki ile ilgili duyulan yanlış ve abartılı bilgiler

Çift uyumsuzluğu

Kişinin genital organlarının anatomisini bilmemesi

Çiftler arasında duygusal bağların zayıf olması (istenmeyen evlilikler)

TEDAVİ EDİLMEZSE

Vajinismus, ülkemizde her 10 kadından 1’ inin karşılaştığı ciddi bir psikolojik durumdur.Bu durum tedavi edilmezse çiftlerde öncelikle cinsel isteksizlik, duygusal bağların zayıflaması ve hatta boşanmalara kadar giden ciddi aile problemlerine dönüşebilir.

Bu durum bireysel olmadığı, yani sadece kadının problemi olmadığı için eşi de ciddi anlamda psikolojik olarak etkilenir. Çiftlerin aile yaşamlarını, sosyal hayatlarını, iş hayatlarını, performanslarını ve özgüvenlerini olumsuz yönde etkiler. Bu çiftler sürekli mutsuz ve depresif olarak evliliklerini devam ettirme çabası içinde kıvranıp dururlar.

Bazı durumlarda kadındaki vajinismus rahatsızlığının sebebi cinsel partnerindende kaynaklanıyor olabilir.

ÇİFTLERİN YAPMASI GEREKENLER;

Siz de vajinismus belirtileri taşıyorsanız, öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Böylelikle hem yapısal bir sorunun olup olmadığı anlaşılacak hem de kesin tanınız konulacaktır. Sonrasın da ise alanında uzman bir cinsel terapist tarafından mutlaka destek almalısınız. Çiftler genellikle kadın doğum uzmanına gittikten sonra cinsel terapiste gitmeyi erteliyorlar. Sebebi ise hem utanma hem de evde sürekli deneyerek bu durumdan kurtulabileceklerini düşünüyorlar fakat bu durum bilinç altından geldiği için kişi tamamen istem dışı davranıyor.

Tam ilişki esnasında yukarıdaki saydığımız belirtileri ortaya çıkarıyor ve ne kadar denerlerse denesinler hem başarısızlıkla sonuçlanıyor hem de duygusal olarak daha çok yıpranıyorlar. Bir cinsel terapist olarak tavsiyemiz bir an evvel uzman bir cinsel terapist tarafından çiftlerin dikkatlice dinlenmesi ve her çifte göre bir tedavi şeklinin belirlenip ağrısız, acısız ve kanamasız bir şekilde tedavinin sonuçlanmasını sağlamaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİLERİ NASILDIR?

Cinsel terapist çiftleri önce birlikte detaylı bir şekilde dinler, sonrasında çiftleri teker teker ayrıntılı bir şekilde dinler . Kişiye ve çifte göre bir tedavi şekli belirler. Bu durum her bireyde ve çiftte farklı ortaya çıktığı için terapistinde bu farklılıkları göz önünde bulundurarak kişiye ve çifte özel tedavi sürecini başlatır. Dünyada en sık bilişsel, davranışsal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bu tür tedavilerdeki amaçlar; cinsellik hakkında doğru bilgilendirme ( yeniden yapılandırma) kişilerin kendi vücudunun anatomik yapısını tanıtmak, cinsel mitlerin konuşulması, kaygıların azaltılması, nefes ve gevşeme egzersizleriyle birlikte kasılmaların kontrol altına alınması , çiftlere evde yapmaları için verilen aşk oyunları, masaj, mastürbasyon, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi ve değişik cinsel pozisyonların anlatılması tedavilerde kullanılan kitap, CD,DVD, maket ve simülatörlerle tedaviyi adımlaştırarak zevkli, eğlenceli bir hale getirerek çiftlerin bu durumdan kurtulması sağlanır. Bu tedaviyle çiftlere sorumluluk verilir, sorumluluklarını tam anlamıyla alıp yapan çift, ağrısız, acısız %100 bu durumdan kurtulur. (%100 kesin ve kalıcı çözümdür.)

ARTIK YARDIM ALMA ZAMANI!..

Vajinismus herkeste ortaya çıkabilen cinsel bir sorundur.

Sizde böyle bir problemle karşı karşıya iseniz mutlaka profesyonel bir destek almalısınız.

Kesin çözüm ancak cinsel tedavi ile mümkündür.

Tedaviye başvurmak için asla utanmayınız, çekinmeyiniz.

Kısa sürede çözümü mümkün olan bu cinsel problemin daha fazla hayatınızı ve evliliğinizi etkilemesine izin vermeyiniz

Tedavinin ertelendiği her gün mutluluktan çalınmış bir gündür.

*Evliliğin, cinselliğin daha da önemlisi kadın olmanın tadını çıkarın.


Kayseri Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!