Vajinal mantar nedır ? vajınal mantar sebepleri nedir? tedavisi nasıl yapılır ?

Vajinal mantar nedır ? vajınal mantar sebepleri nedir?  tedavisi nasıl yapılır ?

Vajinal kandidiyaz olarak da adlandırılan vajinal mantar enfeksiyonu, vajina ve vulvada, yani vajinal açıklıktaki dokularda, tahrişe, akıntıya ve yoğun kaşıntıya neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon sürecinde kandida adı verilen mantar hücreleri kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar. Vajinal mantar enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak kabul edilmez. Ancak, cinsel hayatın düzenli hale geldiği ilk dönemde vajinal mantar enfeksiyonu riski diğer dönemlere göre daha yüksektir .Vajinal mantar enfeksiyonunun en yaygın sorumlusu kandida albikans isimli bir mantar türüdür.Vajinal mantarın ortaya çıkmasına yol açan dengesizliğin nedenleri arasında doğal vajinal florada dengesizliğe neden olacak şekilde antibiyotik kullanımı, östrojen seviyelerinin artması nedeniyle gebelik, kontrolsüz diyabet nedeniyle kan şekeri dengesinin bozulması, bozuk bir bağışıklık sistemi, kortikosteroid tedavileri, oral kontraseptifler veya östrojen seviyelerini yapay olarak artıran hormon tedavileri sayılır.cinsel ilişki veya idrar çıkarma sırasında yanma hissi, vulvanın kızararak şişmesi, vajinada ağrı ve hassasiyet, vajinal döküntü, yoğun, beyaz ve kokusuz vajinal akıntı ile çok sulu vajinal akıntı da vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri arasındadır.

Kısa süreli vajinal mantar tedavisi için üç ila yedi gün boyunca antifungal bir ilaç almak genellikle bir mantar enfeksiyonunu temizler. Antifungal ilaçlar kremler, merhemler, tabletler ve fitiller olarak mevcuttur. Ancak her ilaç her vakaya uygun değildir. Özellikle hamilelikte tek dozluk tabletlerin kullanılması önerilmez.  Eğer tedavi bireyin semptomlarını belirtilen süre içerisinde ortadan kaldırmazsa, ya da iki ay içinde durum nüks ederse, tedaviyi ilerletmek için bize tekrar basvurmanız gerekmektedır.bu donemde daha uzun sureli tedaviye başlanılmaktadır.

Bu makale 13 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Funda Erdoğan Manav, lisans öncesi eğitimlerini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamlayarak Tıp Doktoru unvanını almıştır. İhtisasını ise, 2018 yılında Kırıkkale  Üniversitesi’nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Zonguldak Çaycuma Devlet Hastanesi 2013-2014, Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2018-2019, Demre Devlet Hastanesi 2019-2020 hasta kabulü yapmıştır.

Türk Tebipler Birliği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği üyesidir.

Op. Dr. Funda Erdoğan Manav, mesleki çalışmalarına Medstar Antalya Hastanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Vajinal duş
Op. Dr. Funda Erdoğan Manav
Op. Dr. Funda Erdoğan Manav
Antalya - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube