Uygulamalı kineziyoloji

Kinesioloji, 1960'lı yıllarda Amerikalı kripraktör Dr. George Goodheart tarafından geliştirilmiştir. Onun görüşüne göre adalesel denge tüm organların doğru çalışması için önemli bir önkoşuldur. Her adele bir çakra ve belirli organlarla ilişki halindedir.

Uygulamalı kineziyoloji

Kinesioloji Teorisi Ve Tarihi Gelişmesi

Kinesioloji, 1960'lı yıllarda Amerikalı kripraktör Dr. George Goodheart tarafından geliştirilmiştir. Onun görüşüne göre adalesel denge tüm organların doğru çalışması için önemli bir önkoşuldur. Her adele bir çakra ve belirli organlarla ilişki halindedir. Dolayısıyla kaslardaki bir yorgunluk bir enerji tıkanmasının belirtisi olabilir ve buna bağlı olarak yorgunluklar, konsantrasyon bozuklukları ve psikosomatik şikayetler belirebilir. Goodheart' a göre vücuttaki her adaleye bir de karşı adale karşılık gelir. Buna göre bir adaledeki kasılmaların ve krampların çözülmesi, ancak o adalenin karşı adalesinin güçlendirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Yıllar içinde diğer tekniklerinde eklenmesi ile uygulamalı kinesioloji adını verdiği tedavi yöntemini geliştirmiştir.

Kinesioloji' nin Uygulanma Şekli

Kinesioloji uygulayıcılarının en önemli metodlarından biri "adale testleri " dir. Böylece adale sistemindeki dengesizlikler ortaya çıkartılabilmektedir. Kinesioloji uygulayıcısı çeşitli kaslar üzerine hafif basınçlar uygular. Normal çalışan adaleler bu basınca dayanabilirken, enerji azlığı çeken adaleler ise bu basınca karşılık vermektedir. Böylece vücuttaki enerji tıkanmaları ortaya çıkarılır. Bu tıkanmaları aşmak için belli başlı refleks noktalarına uygulanan masajlar, rahatlama teknikleri gibi teknikler kullanılmaktadır.

Bunun dışında adale testlerinin sadece uygulanışı dahi enerji akışını düzeltebilmektedir. Bunu birçok hasta da vücudunda hissedebilmektedir. Yani kendilerini gevşemiş, dengeye gelmiş ve rahatlamış hissetmektedirler. İhtiyaç halinde kinesioloji uzmanı evde düzenli olarak tekrar edebilecek egzersizler de verebilir. Başarılı tedavi için uygulayıcıların iyi eğitilmeleri şarttır.

Kinesioloji' nin Uygulama Alanları

 • Sırt ağrıları,
 • Obezite,
 • Migren,
 • Adele krampları,
 • Alerjiler,
 • Sindirim bozuklukları,
 • Depresyon,
 • Anksiyete,
 • Konsantrasyon bozuklukları,
 • Düşünme zorlukları,
 • Sınav stresi,
 • Okuma-yazma zorlukları,
 • Hiperaktivite.

Bu makale 11 Mayıs 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Burcu Kaner Soylu 1976 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. 1987-1994 yılları arasında ortaokul ve lise eğitimini Özel İzmir Amerikan Koleji’nde tamamlayan Dr. Kaner Soylu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2000 yılında mezun olarak hekimlik hayatına atılmıştır. 2000-2004 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında ihtisasını tamamlamasının ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Karşıyaka Polikliniği’nde çalışmaya başlamıştır. 2006 yılı itibarı ile İzmir Kent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde FTR uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Takip eden beş yıl boyunca keyifle yürüttüğü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlığı görevinden evlilik nedeni ile 2011 itibarı ile ayrılarak İstanbul’a taşınmıştır. 2013 yazında tamamlayıcı tıp ile tanışmış ve Manuel Terapi Der ...

Etiketler
uygulama kineziyoloji
Uzm. Dr. Burcu Kaner Soylu
Uzm. Dr. Burcu Kaner Soylu
İzmir - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Facebook Twitter Instagram Youtube