Halk arasında "üstüne gördüm", "üstüne adet oldum" gibi tabirler ile anılan implantasyon kanaması gebeliğin erken döneminde gebelik kesesinin rahim iç duvarına yerleşmeye çalışırken oluşan kanamadır. Her gebelikte yada her gebe kadında olmak zorunluluğu yoktur. Bazı kadınlarda görülen bu durumda genelikle hasta gebelik planlamadığı için ve beklediği adet tarihine yakın dönemlerde gözlemlediği kanama nedeniyle gebelik ihtimalinden uzaklaşır. Özellikle sağlıklı doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınların bu konu da dikkatli olmaları gerekir. Gebe kaldıklarının farkına varmadan gebelikte kullanılmayacak ilaç vb kullanmaya devam edebilir, röntgen filmi çektirebilir, sigara, alkol tüketimine devam edebilir.

Diğer bir konu ise gebeliği kesinlikle düşünmeyen cinsel hayatı aktif olan genç kızlar...Her yaşadıkları ilişki ve sonrasında gebe kalma endişeleri nedeniyle gördükleri kanamaları üstüne adet mi gördüm endişesi içinde yaşamaktadırlar. Üstüne adet görmek ya da yerleşme kanaması, tıbbi adı ile implantasyon kanaması genellikle lekelenme tarzında olabileceği gibi ped dolduracak kadar da olabilir. Ama oluşmuş bir gebelikte her ay üstüne adet görme olmaz. Gebe ve kanaması oluyorsa o hastanın düşük tehlikesi vardır ve mutlaka hekim kontrolünde olması gerekir.

İstenmeyen planlanmamış gebelik yaşamak istemiyorsanız öncelikle sağlıklı ve güvenilir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız!!!

Kullandığınız yönteme bağlı başarısızlık olduğunu düşünüyorsanız beklediğiniz adet tarihinde kanama görseniz dahi (ÜSTÜNE GÖRME) gebelik testi yaptırarak doğruluğunu kanıtlayabilirsiniz!!!

Bir başka seçenek ise doktorunuz ile görüşerek bu konuda bilgi edinebilirsiniz!!!!


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!