Türk erkeklerinin %70'i  erken boşalıyor
Türk erkeklerinin %70'i erken boşalıyor

—Denetimsiz Boşalma – İstemsiz Boşalma = Erken Boşalma

—Erken boşalmanın nedenleri

—Mastürbasyon erken boşalmaya programlıyor

—Türk erkeklerinin %70'i erken boşalıyor

—Sünnet erken boşalmayı çabuklaştırıyor

—Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir

—Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri

—Çapkın ve aldatan erkekler erken boşalıyor

—Bir başvuru kitabı: “Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı”

—Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği'nin Adres ve Telefonları

“Giremeden veya birkaç kez gidip geldikten sonra boşalıyorum…”

”O an geldiğinde kendimi kontrol edemiyorum.”

“Her seferinde korktuğum başıma geliyor.”

“Hemen girsem, dışarıya boşalmasam.”

“Her şey çok hızlı gelişiyor, kontrol edemiyorum.”

“Artık bezdim ve yoruldum.” diyen erkeklerin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği erkeklerin korkulu rüyası erken boşalma konusunda çarpıcı bir basın açıklaması yaptı.

Denetimsiz Boşalma – İstemsiz Boşalma = Erken Boşalma

Erken boşalmanın fikir birliğine ulaşılmış bir tanımının olmadığının altını çizen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Erkeğin, eşi orgazm olmadan önce boşalması biçimindeki bir tanım; mevcut sorunun eşinin orgazmının gecikmesi ile ilgili olup olmadığını yeterince yansıtmadığından doğru değildir ve bu tanımlama günümüzde bir cinsel mit olarak kabul edilmektedir. İnatçı ve tekrarlayıcı bir biçimde, çok az cinsel uyarılma ile cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra, kişinin ve eşinin arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalma daha iyi bir tanımlama olmaktadır. Çiftten en az birinde süre açısından memnuniyetsizlik yaratan bir durum olmalıdır. Erken boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi üzerinde istemli denetimin olmamasıdır. Denetimsizliği tanımlamada erken sözcüğü uygun olmadığından erken boşalma yerine denetimsiz boşalma ya da istemsiz boşalma terimlerinin kullanılması daha uygun olacaktır. Kısaca denetimsiz boşalma; sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir uyarılmayla ve kişinin istemesinden önce, vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması şeklinde tanımlanır” dedi.

Erken boşalmanın nedenleri

Çoğu erkeğin soluk soluğa bir telaşla cinsel zevkin peşinden koşarken boşalmasını kontrol edemediğini söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Bedenini eşiyle uyum içinde hareket ettiremeyen erkekte şimdiye yoğunlaşmak, o anı duyumsamak olanaksızlaşır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı olur. Bu nedenle her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanır. Ama asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Çünkü aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar. Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, aldatma, çapkınlık, cinsel mitler yani hurafeler, cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, yorgunluk, sıkkınlık, gerginlik, kızgınlık ve tedirginlik, cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, gerekli koşulların sağlanamaması, sertleşmiş penise verilen orantısız önem, cinsel açıdan baskı altında yetişme, aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma korkusu, gebe bırakma korkusu, para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, cinsel uyumsuzluk, bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, anneye aşırı bağlı olma, otoriter babadan korkma, prostatit, üretrit vb. hastalıklar erken boşalmanın başlıca nedenleri arasında sıralanabilir” dedi.

Mastürbasyon erken boşalmaya programlıyor

Her an yakalanma korkusuyla, ayıp, yasak ve günah duygularıyla yapılan mastürbasyonların erkek bedeninin biyolojik saatini erken boşalmaya programlayabileceğinin altını çizen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Mastürbasyon yaparken veya ilk cinsel deneyiminde basılan veya yakalanan bir erkek; sonraki cinsel deneyimlerinde tüm dikkatini dışarıya yöneltir, kendi uyarılmasını ve geri dönülmez noktasını fark edemez. Hazza ve duygularına odaklanamaz, cinsel enerjisini endişe, korku ve kaygıya yatırır. Buda erken boşalmaya yol açar. Ayrıca cinsellikle ilgili suçlayıcı, cezalandırıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı erken boşalmada önemli bir etkendir. Cinsellik dışı konularda sürekli tartışan kötü ve sağlıksız çift modellerinde evdeki çocuğun aldığı mesaj; genellikle -cinsellik kötü ve suçlulukla yapılması gereken bir durumdur- mesajıdır. Çocuk büyüdüğünde bir taraftan karşı koyamadığı cinsel dürtülerin baskısına, diğer taraftan suçluluk duygularına kapılır ve belki de bilge vücudu onu rahatlatmak için erken boşalır. Sanki -ben zevk almadım o boşaldı- der gibi” dedi.

Türk erkeklerinin %70'i erken boşalıyor

İlk kez cinsel ilişkiye giren genç erkeklerde erken boşalmanın sık görüldüğünü ve erkeğin daha sonraları boşalma süresi üzerinde bir kontrol geliştirebildiğinin altını çizen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği olarak yaptığımız araştırmalara göre Türk erkeklerinin %70'i erken boşalıyor. Cinsel terapist erken boşalma tanısını koymadan önce yaş, cinsel birleşme sıklığı, partner özellikleri, ön sevişme süresi ve ortamın uyarıcılığı gibi etkenleri göz önüne almalıdır” dedi.

Sünnet erken boşalmayı çabuklaştırıyor

Sünnetin fazla uyarılmayı arttıran sebeplerden biri olabileceğini söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Sünnet iki tarafı keskin bir bıçak gibidir. Sünnet yapılan penisin başı devamlı açıkta olduğu için ilk girişte vajinanın sıcaklığına aşırı hassas bir hale gelebilir. Bu da aşırı bir heyecan yaratarak erken boşalmayla sonuçlanabilir. Ayrıca sünnet sırasında penisteki hassas ve ince sinirler kesilebilir ve bu sinir uçlarında nodul adı verdiğimiz aşırı duyarlı yapılar meydana gelebilir. Nodullarda penisin duyarlılığı artırarak boşalmayı hızlandırabilir. Bir başka açıdan da sünnet penis başını açıkta bırakarak sürtünmelere açık hale getirir ve bu durumda penis başı hassasiyetini azaltarak boşalma süresinin uzamasına yol açabilir” dedi.

Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir

Erkeklerin ve kadınların fizyolojisinin çok farklı olduğunun altını çizen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Erkekler infrared teknolojisini kullanan ufo ısıtıcılar gibidir. Çabuk ısınır, çabuk heyecanlanırlar. Kadınlar ise döküm kalorifer petekleri gibidir yavaş ısınır, yavaş heyecanlanırlar. Bu nedenle erkekler penislerini kafalarına takmadan dokunmanın vermiş olduğu hazza odaklanmalı ve anın tadını çıkarmaya çalışmalıdırlar. Çünkü erkeklerin en büyük cinsel organları bacaklarının arasında değil iki kulağının arasındadır, yani beyinleridir. Penis ve vajina figürandır, baş rol oyuncusu beyindir. Figüranların baş rol oynadığı filmler vasatın üzerine çıkamaz” dedi.

Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri

Denetimsiz boşalan erkeklerin A tipi kişilik yapısına sahip olduklarının altını çizen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Denetimsiz boşalan erkeklerin kolay aldatma, genelev alışkanlığı, çapkınlık, hızlı yemek yeme, hızlı araba kullanma ve hızlı konuşma, her konuda aceleci davranma, çabuk sinirlenme, kontrolsüz davranışlarda bulunma, çabuk güvenme ya da güven duymada zorlanma, kaygılı bir ruh hali, çocuklukta babayla sorun yaşama veya yataklarını ıslatma, eğitim düzeyinin yüksek oluşu, rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan özellikleri vardır” dedi.

Çapkın ve aldatan erkekler erken boşalıyor

Evli ve tüm yaşamı boyunca, boşalmasını kontrol edememiş bir erkeğin cinsel birleşmeyi gereksiz bir görev ve bir yükmüş gibi benimsemesinin sık rastlanan bir durum olduğunu söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe; “Cinsel yaşamdan payına düşeni alamamış erken boşalan erkekler, kişiliklerini başka yönlerde yüceltmeye çalışırlar. Örneğin, eşlerini aldatabilirler, çok çapkın olduklarını göstermeye çalışabilirler, işlerine çok düşkün olabilirler, geçimsiz veya karamsar olabilirler. Çünkü boşalma ile orgazm olma aynı şey değildir. Orgazm olmayan ve erken boşalan erkek; cinsel doyumsuzluğa bağlı ruhsal alanda yıkım yaşar, gerginleşir, işyerlerinde, sosyal ilişkilerinde, aile çevrelerinde rahat olamaz ve iş verimleri düşebilir. Azalan özgüvenini yeniden inşa etmek için Türk aile yapısına çok zarar veren aldatmaya eğilimi artabilir. Bu durum erkeğin yaşamı ve yakınları yönünden oldukça önemli bir kondur. Ancak aldatmanın verdiği suçluluk duyguları, yeni bir bedenin keşfinin aşırı heyacanı ve yaşan gerginlik de kaçınılmaz olarak erkeği erken boşalmaya proglamlaybilir. Aldatma bir evlilikte tamiri en zor sorunlardan birisidir ve Türk aile yapısının önündeki en büyük engellerden biridir. Aslında erken boşalan ve gururu zedelenen bir erkeğin aldatmak için çok önemli bir nedene de ihtiyacı yoktur. Maksat heyecan olsun, skor olsun! Çünkü çok sayıda kadınla ilişkiye girmek arkadaş çevresinde bir takdir göstergesi olarak algılanmaktadır. Artı puan toplamak uğruna çapkın görünmeye çalışan veya bu konuda gerçek dışı hikâyeler anlatan erkeklerin sayısı az da değildir. Ayrıca eşiyle yaşadığı cinsel birlikteliklerde ezilen erkek, aldatarak eşinden ve hayattan intikam alıyor da olabilir. Hatta kendilerinden yaşça küçük genç kadınlarla birlikte olarak hala güçlü bir erkek olduklarını kendilerine ve çevrelerine kanıtlamaya çalışabilirler" dedi.


Ankara Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!