Mide bulantısı, obezite cerrahisinden sonra yaşanan en genel sıkıntılardan biridir. Operasyondan sonra kişileri en çok endişelendiren konuların başında mide bulanması ihtimali gelir. Ameliyattan sonraki birinci gün, anestezinin de etkisiyle midede bulanma olsa da hastanedeki diğer günlerde ilaçların etkisiyle mide bulanmasının önüne geçilebilir. Hastaneden ayrılan kişilerde bazen kokulara karşı hassasiyet gelişebilmektedir. Kokulara karşı gelişen hassasiyetle beraber mide bulantısı hissedilebilir. Aslında bu operasyonun bir parçasıdır. Çünkü mideden çıkarılan bölüm dolayısıyla grenilin salgılanması azalmıştır ve bu da iştahsızlıkla sonuçlanır. Bunlar ameliyattan sonraki ilk günlerde gerçekleşir.

İlerleyen günlerde ise bulantıların gelişmesinin nedeni; hacmi küçülen mideyi, çok fazla gıdayla doldurmaktır. Ameliyattan sonra kişiler doydukları anda daha fazla yemeyi bırakmalılar.

Tüp mide ameliyatından sonra mide bulantısına sebep olan bir diğer faktör ise gıdaları fazla çiğnemeden büyük parçalar halinde yutmaktır. Ameliyat sonrası kişiler, sadece beslenme programlarını değil, çiğneme ve yeme alışkanlıklarını da değiştirmeliler.

Operasyondan sonra vücut yeni temposuna alıştıkça, mide bulantısı hissi de iyileşmeye başlayacaktır. Elbette kişiler beslenme hataları yaparlarsa, hızlı ve tam çiğnemeden yeme alışkanlıklarını sürdürürlerse, mide bulantısı devam edebilir. Operasyondan sonra diyetisyen olması gereken beslenme şeklini ve diğer detayları hastaya aktarır. Obezite cerrahisinden sonra beslenme programında istikrar önemlidir.

Bulantı hissedildiğinde yemeye ara verilmelidir. Hatta duruma göre o günün devamını sadece sıvı öğünlerle sürdürmek gerekebilir. Örneğin; su, şekersiz komposto, doğal elma suyu vb. Mide bulantısına sebep olan gıdayı bir süre tüketmemekte fayda var. Tüp midesinden sonra gelişen mide bulantısı ayrıca halsizlik, yorgun hali, sıvı kaybı, uykusuzluk ve öğürmekten dolayı ağrı ve kramplara yol açabilir.

Operasyondan sonra mide bulantısı sorunu yaşayan kişiler, eğer bulantı nedeniyle yaşam kalitelerinde düşüş varsa, mutlaka ameliyatı yapan doktorla görüşmeliler. Mide bulantısı takip edilmelidir, geçiştirilmesi doğru değildir; ancak gereken önlemler alındığında mide bulantısı sorunu yaşanmamakta, kişiler sağlıklı ve huzurlu şekilde yeni hayatlarının tadını çıkarabilmektedir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!