Tüp bebek uygulaması için merkez seçimine dikkat
Tüp bebek uygulaması için merkez seçimine dikkat

Eğer çocuğunuz olmuyor ve yapılan değerlendirmeler sonucunda tüp bebek uygulaması gerekli görülüyorsa bir tüp bebek merkezine başvurmanız gerekecektir. Bu durumda şu konuları dikkate almanız gerekir.

1-Tüp Bebek uygulaması yaptıracağınız merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı bir merkez olması gerekir.

2-Görüşeceğiniz ve tedavinizi yürütecek doktorların Tüp Bebek sertifikası bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları olması gerekir. Bazı merkezler işletme maliyetlerini düşürmek için bu amaçla pratisyen hekim çalıştırmaktadır.

3-Tüp Bebek uygulamasını yapacak merkezde çalışan klinisyen ve embriyologların bu konuda deneyimli olması, bu alanda başarılı merkezlerde çalışmış olması ve çok sayıda hasta tedavi etmiş olması başarı oranınızı artıracaktır.

4-Tüp Bebek merkezini seçerken ilk ve tek kriterinizin uygulama ücreti olması ve sadece bunu sorgulamanız aslında son derece yanlış olup bunun başarı oranınızı belirgin ölçüde düşüreceğini unutmayınız. Tüp Bebek tedavisi aslında oldukça pahalı malzemelerin kullanıldığı ve deneyimli doktor ve embriyologların çalıştığı bir yapılanma gerektirir. Dolayısıyla size çok ucuz fiyat bildiren merkezler gerekli ve başarıyı doğrudan etkileyen donanımdan eksik, kaliteli malzeme kullanmayan ve deneyimsiz eleman çalıştıran merkezler olup bu durumda bu merkezlerde tedavi ile gebelik oranlarınız belirgin olarak düşük kalacaktır.

5-Tüp Bebek merkezi seçerken basında ve televizyonda çıkan mucizevi yöntemleri anlatan merkezlerin aslında reklam aracılığı ile hasta sayılarını artırma çabasında olduğunu unutmayınız. Dolayısıyla gazete ve televizyon haberlerine ve buradan yapılan yayınlara dayanarak merkez seçmeyiniz.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!