Kimlere tüp bebek (ıvf) yapılmaktadır ?
Kimlere tüp bebek (ıvf) yapılmaktadır ?

Normal yollar ile çocuk sahibi olamayan ,kısırlık tanısı konan,ileri yaşa bağlı doğurganlığı zayıflayan,ve çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin başvurduğu, başarı oranı en yüksek tedavi yöntemidir. Günümüzde tıp alanındaki gelişmeler ve yeni yöntemler ile başarı oranları giderek artmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi kadından elde edilen yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin vücut haricinde laboratuvarlarda buluşturularak döllenmesini sağlamaktır. Döllenen yumurtalar bölünme aşamasına geldiği zaman embriyo adı verilen ilk aşama ile laboratuvar ortamına alınır ve kadın hastanın rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisinden sonra oluşan gebeliklerin doğal yollarla oluşan gebeliklerden hiçbir farkı olmaz. Tek farkı döllenmenin laboratuvar ortamında yapılması ve anne rahmine yerleştirilmesidir.

Tüp bebek tedavisi mantığı aslında basittir ve teknolojik donanımı yüksek laboratuvarda yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisi ve aşamalarını uzun uzun anlatacağız ama kısaca bahsetmek gerekirse şöyle işler: Anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında doğrudan yumurtaya aktarılması yoluyla olur. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde ülkemizde tüp bebek yöntemi hem hızlı bir şekilde gelişmiş,hemde sağladığı başarı oranları sayesinde oldukça yaygın bir hale gelmiştir.

Kimlere Tüp bebek (IVF) yapılmaktadır ?

Çiftin korunmadığı ve çocuk isteği olmasına rağmen 1-2 yıl süreyle hamile kalınamadığı durumlarda.
Tüpleri tıkalı olanlar (geçirilmiş dış gebelik, enfeksiyon, tüberküloz v.s.)
3-6 defa ovulasyon indüksiyonu ve aşılama yapılmasına rağmen hamile kalamamış olanlar ,
Açıklanamayan infertilite
Polikistik over sendromu
Erkekte ciddi sperm bozukluğu bulunması (sayı, hareketlilik azlığı).Sperm sayısı 5 milyon/mL den fazla olanlarda Konvansiyonel IVF veya ICSI , sperm sayısı 5 milyon/mL den az olanlarda ICSI yapılmaktadır.
Kadının 40 yaş üstünde olduğu ve hamile kalınamadığı durumlar.
Endometriosis (ileri evre).
Yaygın karın içi yapışıklıkları olan kadınlar.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!