Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç protokolleri

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç protokolleri

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması, yumurtaların toplanması ve en son embryo transferi, tahminen 2-3 haftalık bir zaman alır.

Yumurtalık Uyarıcı Tedavi Protokolleri (Kontrollü Ovaryan Hiperstimülasyon (KOH) protokolleri)

- Uzun Protokol (Long Luteal protokol (uzun protokol): Adetin 21. günü başlanarak, her gün aynı saatte, günde 1 kez cilt altı iğne (10 U lucrin) yapılır. Adet görülünce 2-4. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon) iğneleri başlanır ve aynı gün lucrin iğnesi 5 üniteye düşülür. Bu tedaviye çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

Bazı zamanlarda bu tedavi öncesinde doğum kontrol hapları kullanılarak yumurtalık yanıtının artışı sağlanır.

- Kısa Protokol (Antagonist protokol): Adetin 2-3. günü gonadotropin (Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur, Merional) iğnesi başlanır ve gonadotropin tedavisinin 4. veya 5. günü 0.25 mg antagonist (cetrotide, orgalutran) iğne ilave edilir. Bu tedaviye, çatlatma iğnesi (pregnyl, ovitrelle) gününe kadar (iğne günü dahil) devam edilir.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Uzay YILDIRIM, 1969 yılında Sivas’ta doğmuştur. Tıp eğitimini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1992 yılında tamamlayarak tıp doktoru ünvanı almıştır. İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde ihtisas eğitimini tamamlayarak 1997 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Op. Dr. Uzay YILDIRIM, 1998-1999 yılları arasında Tatvan'da vatani görevini yerine getirmiştir. Hemen ardından o dönemki adıyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak görev yapmaya başlamış, 3 yıla yakın süre boyunca burada görev yapmıştır. 2002-2012 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2012-2015 yılları arasında Etlik Zübeyde Hanım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve sonrasında kısa bir dönem Memorial Ankara Hastanesinde uzman doktor olarak çalışmıştır.  ...

Etiketler
Gebe kalmak
Op. Dr. Uzay Yıldırım
Op. Dr. Uzay Yıldırım
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube