Tüp bebek sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Tüp bebek sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Tüp bebek tedavisi merakla beklediğiniz aşama olan embriyo transferiniz sonrası günlük yaşantıda nasıl davranacaksınız?

• İstirahat etmeli miyim?

Tüp bebek tedavisi sonrası , anne adayı çevresi tarafından yataktan çıkmaması istenir fakat doktoru tarafından bir şey söylemediği halde bu durumu dile getirirler.Doğru olan ise embriyo transferi sonrası sürekli dinlenmenin gebelik başarısı için bir katkısı yoktur.Tüp bebek tedavisinin ilk zamanlarda embriyo transfer sonrası anne adayına 24 saat süreli katı bir yatak istirahati verilmekteydi. Fakat ilerki zamanlarda yapılan  araştırmalarda, embriyo transferi sonra sadece 30 /60  dakika dinlenmenin yeterli olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak, transfer sonrası günlerce yatakta dinlenmek gerekli değildir.

• İlişkide bulunabilir miyim?

Genel uygulama olarak, tüp bebek sürecinde eşlere cinsel beraberlik önerilmez.

• Sigarayı bırakmalı mıyım ?

Tüp bebek tedavisi olan eşlerin ikisine de sigarayı bırakmasını öneriyoruz. Ayrıca  tüp bebek tedavisine başlayacak anne adayları tedavi sırasında kahve tüketiminden kaçınmalıdır.

• Duşa girmek transfer sonrası zararı olur mu?

Bu durum transfer sonrası ya da öncesinde banyo yapmanın gebelik başarısına bir etkisi yoktur. Dilediğiniz sıklıkta banyo yapabilirsiniz.

• Stres

Tüp bebek tedavisine başlayan ve aynı zamanda strese karşı psikolog desteği alan çiftlerde, standart tüp bebek tedavisine göre gebelik şansının daha fazla olduğuna dair bilimsel kanıtlar var. Mesela, Avustralya’da tüp bebek tedavisi öncesi çiftlerin psikolojik danışmanlık alması zorunludur.

Tüp bebek tedavisinde eşlerin, aklına bir çok soru takılır. "Yumurtam nasıl gelişecek?, toplanan yumurtalar ne olacak?, yumurtalarım bölünecek mi?, kalitesi nasıl olacak? Ve nihayetinde hamile kalacak mıyım?" gibi bir çok soru aklımızı meşgul edecek ve bu da stres oluşturacaktır.

Tüp bebek tutmazsa endişesi , tedavi sürecinde yumurta gelişiminin takibi için anne adayının sık sık muayene olması, anestezi altında yumurta toplama işlemi gibi bir çok faktör nedeniyle stres düzeyi yükselir.

Bunun için de çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisi olacak tüm eşlere öneriolarak birbirinize destek olmalarıdır.

Lütfen aklınızdaki soruları bir deftere yazın ve doktorunuza danışın. Tüp bebek tedavisinin tüm aşamasında size en iyi bilgiyi sunacak ve sorularınızı cevaplayabilecek hekiminiz olması, stresinizi daha da azaltacaktır.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. İlhami ATILGAN, 1966 yılında Diyarbakır'da doğmuştur. Lisans öncesi eğitimlerini Diyarbakır'da tamamlamıştır. Ardından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu tıp eğitimini tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü görevini başarıyla yerine getirmiştir. Ankara Etlik Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Hastanesi'nde ihtisas eğitimini de tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Op. Dr. İlhami ATILGAN, Diyarbakır S.S.K ve Doğumevi Hastanesi'nde 6 yıl görev yaptıktan sonra kurucusu olduğu Özel Çamlıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Cerrahi Dal Merkezi'nde  7 yıl boyunca Kadın Doğum Uzmanı ve yönetici olarak çalışmıştır. Diyarbakır Veni Vidi Tüp Bebek Merkezi'nde 3 yıl koordinatörlük yaparak merkezin, bölgenin en büyük Tüp Bebek Merkezi olmasını sağlamıştır. 1 yıl süreyle Ankar ...

Etiketler
Tüp bebek tedavisi sonrası
Op. Dr. İlhami Atılgan
Op. Dr. İlhami Atılgan
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube