Tekrarlayan gebelik kaybı nedir ?
Tekrarlayan gebelik kaybı nedir ?

İki ve daha fazla peşpeşe gebelik kaybı varsa ‘tekrarlayan gebelik kaybı’ söz konusudur. Üç peşi sıra kayıp olursa inceleme gerektirir.

Tekrarlayan gebelik kaybı oranı nedir?

Çok az sayıda kadında (%1) görülür.

Tekrarlayan gebelik kaybının en sık nedeni nedir?

Düşükleri %60 kadarı sadece o gebelikte, o embriyonun, döllenme sırasında anormal sayıda kromozoma sahip olmasından dolayı gelişir. Bu durum sadece şanş eseri oluşur, hiçbir tıbbi soruna bağlı değildir. Ancak, ileri anne yaşı gebeliklerde görülme sıklığı artar.

Tekrarlayan gebelik kaybı ile ilişkili başka genetik sorunlar var mıdır?

Çok küçük bir grupta partnerlerden birinde bir kromozomun bir parçasının başka birine nakledildiği ‘translokasyon’ denen durum söz konusudur. Bu duruma sahip kişilerde, sıklıkla hiçbir fizik bulgu veya şikayet yoktur. Ancak eşey hücrelerden bir kısmında anormal kromozomlar olacaktır. Eğer embriyo az veya çok sayıda genetik materyale sahip olursa, sıklıkla düşükle sonuçlanır.

Üreme organlarıyla ilgili sorunlar tekrarlayan gebelik kaybına neden olur mu?

Rahime ait bazı doğumsal sorunlar tekrarlayan gebelik kaybı ile ilişkilidir. Bunlardan en sık görüleni rahimde septadır (bölme). Bu durumda rahim boşluğu kısmen bir duvar yapısı ile ikiye bölünmüştür.

Asherman sendromu denen rahim içi dokuda yapışıklıkların olduğu tablo da düşük nedeni olabilir. Myom veya polip denen rahim ve rahim iç döşemesinin kitlesel büyümeleri de bazen neden olabilir.

Tıbbi sorunlar tekrarlayan gebelik kaybı riskini artırır mı?

Bazı tibbi sorunları olan kadınlarda tekrarlayan gebelik kaybı riski artar. Antifosfolipid sendromu (APS) olarak adlandırılan otoimmün bir hastalıkda yanlışlıkla vücudun savunma sistemi bazı pıhtılaşma faktörlerine saldırır. APS, tekrarlayan gebelik kaybı ve ölü doğum ile ilişkilidir. Bir başka sorumlu tutulan durum ise diyabettir. Özellikle iyi kontrol edilmeyen kan şekerinde gebelik kaybı oranı yüksektir. Polikisitik over sendromu denilen durum da tekrarlayan gebelik kaybı ile ilişkilendirilmiştir.

Tekrarlayan gebelik kaybı olanlarda her zaman bir neden bulunabiliyor mu?

Bu olguların % 50–75’inde bir neden bulunamamaktadır. Olası nedenlere dair ipuçları olsa da tam bir açıklayıcı neden bulunamayabilir.

Tekrarlayan gebelik kaybı olanlarda hangi incelemeler yapılır?

Önce detaylı bir tibbi özgeçmiş ve soygeçmiş sorgulanır. Tam bir fizik muayene ve jinekolojik muayene yapılır. Savunma sisteminde problem şüphesi varsa bunlar için kan testi istenebilir. Yine, genetik nedenler için genetik inceleme söz konusu olabilir. Bazen görüntüleme yöntemlerine gerek duyulur.

Kromozom translokasyonu saptanırsa ne yapılabilir?

Bu durumda genetik danışma almak gerekir. Genetik incelemenizin sonucu durumu netleştirecektir. Bazen tüp bebek uygulaması ve öncesinde ‘preimplantasyon genetiği’ denen bir inceleme gerekir. Tüp bebek yöntemi ile döllenen yumurta anneye verilmeden önce, genetik incelemesi yapılır. Sizde saptanan genetik translokasyonu olmayan, sağlam genetik yapıdaki embriyolar transfer edilir.

Üreme organlarına dair sorunlar nasıl tedavi edilebilir?

Bazı durumlarda düzeltici cerrahi mümkündür. Örneğin, rahim içi bölme (septum) için cerrahi girişim yapılır.

Antifosfolipid sendromunun tedavisi var mıdır?

Bu durumda kan sulandırıcı tedavi, örneğin heparin, bazen düşük doz aspirin ile beraber gebelik boyunca ve lohusalıkda kullanılır.

Tekrarlayan gebelik kaybı olup altta yatan açıklayıcı bir neden bulunamayanlarda gebe kalma oranı nedir?

Bu kişilerin %65’inde başarılı gebelik sonucu çocuk sahibi olur.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!