Tekrarlayan düşükler hakkında

Tekrarlayan düşükler hakkında

Tekrarlayan Düşükler

Bir kadının en az iki kere arka arkaya düşük yapmasına verilen isimdir.
Tekrarlayan düşük nedenleri:

Babaya ait kromozomal (genetik) anomaliler
Anneye ait kromozomal anomaliler
Anatomik, yapısal bozukluklar
Rahimin doğuştan anomalileri
Rahim ağzı yetmezliği
Rahim içi yapışıklıklar

Myomlar

Endometriozis

Hormonal bozukluklar

Progesteron hormonu yetmezliği

Guatr

Diabet

Diğer bazı hormonal dengesizlikler (polikistik over hastalığı, prolaktin yüksekliği vb.)

Mikrobik Enfeksiyonlar (listeria, mycoplasma,ureaplasma gibi)

İmmunolojik (Bağışıklık sistemi ile ilgili) bozukluklar

Antifosfolipid antikorları

Sperme karşı antikorlar

Plasenta elamanlarına karşı antikorlar

Hücresel bağışıklık sistemi dengesizlikleri

Kollajen doku hastalıkları

Çevresel faktörler (yaşam ortamında maruz kalınan toksik maddeler)

Gebeliğe zarar verebilecek bazı ilaçların kullanımı

Kronik hastalıklar

Ağır egzersiz

Düşük materyalinin genetik incelemesinin yapılması da bu konuda oldukça faydalı olacaktır.  Hekiminiz olası nedenlere yönelik incelemelerin sonunda saptanan sonuca göre özgün tedaviye başlayacaktır. Anatomik bozukluklarda ise cerrahi tedavi yapılır.
Ancak bilinmelidir ki tüm incelemelere rağmen tekrarlayan düşüklerin yaklaşık olarak yarısında herhangi bir neden saptanamaz.
Bağışıklık sistemi bozukluklarında ise Aspirin, heparin ve steroid kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Tekrarlayan gebelik kayıpları olan bir kadın tekrar gebe kaldığında artık bu gebeliği daha yakından takip edilmelidir.
Tekrarlayan düşükleri olan ve tüm tedavilerden bir fayda sağlayamayan çiftlerde ise bir diğer seçenek Tüp Bebek Tedavisi ile laboratuar ortamında çok sayıda oluşturulan embriyolardan hücre örnekleri alarak bunların incelenip normal olanların ana rahmine transfer edilmesidir.
Transfer öncesi genetik tanı (preimplantasyon Genetik Tanı – PGT ya da ingilizce adıyla PGD) denen bu yöntemle düşük yapma olasılığı çok azaltılabilmektedir. Çünkü daha önce bahsedildiği gibi düşüklerin en sık sebebi aslında bebekte oluşan anormalliklerdir.
Anne karnında ölen bebek anneyi zehirler mi ?

Herhangi bir sebepten bebek anne karnında öldüğünde anne adayının kanına geçen maddeler kan pıhtılaşma mekanizmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Halk arasında bu durum“ölü bebeğin anneyi zehirlemesi” olarak bilinir. Bebek öldüğünde gebelik haftası ne kadar ileriyse ve ölümün üzerinden ne kadar uzun süre geçmişse problem yaşanma olasılığı o kadar fazladır. Bu pıhtılaşma bozukluğu basit bir problem olabileceği gibi, tüm pıhtılaşma faktörlerinin tükenmesiyle sonuçlanan ciddi bir durum da olabilir. Yaygın damar içi pıhtılaşma adı verilen bu durum kanamaya bağlı ölüme bile neden olabileceğinden, bebeğin öldüğü saptandıktan sonra gecikilmeden gebeliğin sonlandırılması gerekir. Gebeliğin sonlandırılmasından önce pıhtılaşma bozukluğunun derecesinin de araştırılması ve gerekirse hastanın kan grubuna uygun olarak taze kan hazır bulundurulması uygundur.

Düşüğün tekrarlama riski nedir?
Bir kez düşük yapan kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski yaklaşık olarak %20’dir. tekrarlayan düşükleri olan bir kadının yeni bir gebelikte tekrar düşük yapma riski ise yaklaşık %50’dir. Her ne kadar düşük sayısı arttıkça yeni oluşan bir gebeliğin de düşükle sonuçlanma riski yükselse de, çalışmalar göstermektedir ki;bu bayanlarda bile sağlıklı bir bebek doğurma olasılığı hiç de az değildir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Bülent Gürhan Kahraman

Op. Dr. Bülent Gürhan KAHRAMAN, 1978 yılında Gaziantep'te doğmuştur. Lise öğrenimini Gaziantep Anadolu Lisesi'nde bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Etlik SSK Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Gaziantep Özel Hatem Hastanesi, 75. Yıl Kadın Doğum Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi'nde görev yapmış olan Op. Dr. Bülent Gürhan KAHRAMAN, mesleki çalışmalarına Gaziantep'te bulunan özel muayenehanesinde devam etmektedir.

Etiketler
Tekrarlayan düşükler
Op. Dr. Bülent Gürhan Kahraman
Op. Dr. Bülent Gürhan Kahraman
Gaziantep - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube