Tansiyon ve beslenme

Tansiyon ve beslenme

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir .İdeal tansiyon, kişiden kişiye göre değişebilir. Ortalama olarak büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması normal kabul edilir. Düşük tansiyon çok belirgin olmadıkça hastada belirti vermez. Ani tansiyon düşmesi baş dönmesi, halsizlik ve baygınlığa neden olabilir. Yüksek tansiyon ise  değerlerin 140/90 mmHg'nin üzerinde olmasıdır Yüksek tansiyon bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilir.  

YükseTansiyon Nedenleri :

Aşırı tuz tüketimi

Stres

Obezite

Kalp damar hastalıkları

Böbrek hastalıkları

Genetik faktörler

Tiroid hastalıkları

Böbrek üstü bezinin hastalıkları

Şeker hastalığı

Yüksek tansiyon hastalarında ilaç tedavisi yanı sıra yaşam tarzında değişiklik önerilir. Bu hastaların ideal kiloda olmaları, az tuz tüketmeleri, düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Altta yatan hastalığın tedavisini yapmak esastır.

Hekiminiz tanı koyduktan sonra beslenme uzmanınız kan basıncını sabit tutmak amacıyla beslenme programı oluşturur. Bu programın içeriği kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kişinin yaşam tarzına bakılarak hesaplanır. Günlük alınması gereken kalori hesaplaması yapılıp diyetinde tansiyon değerlerinde oynama yapan gıdalar çıkartılır veya miktarında ayarlama yapılır. Ömür boyu nasıl beslenmeli gerekli eğitimi verilir ve hergün telefonla düzenli takip yapılır.

Bu makale 18 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diyetisyen Ayşe Rümeysa Gök,1996 Adana doğumludur. Birçok kurumda staj yapıp yeterli donanıma sahip olan Diyetisyen Gök, 2014 yılında Yusuf Baysal Anadolu lisesinden mezun olmuş daha sonra Biruni Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü 2018 senesinde başarıyla tamamlamıştır. Anlayarak Hızlı Okuma Mesleki İngilizce Anadoluda Beslenme ve Yemek Kültürü 3.Uluslararası Helal ve Sağlıklı Beslenme Gıda Kogresi Profesyonel Mutfakta Ceviz Kullanımı Cerrahi Olgularda Tıbbi Beslenme Tedavisi Beslenme ve Moleküler Mekanizması Moleküler Beslenme Diyetisyenliği Fitoterapi gibi birçok kongre ve seminere katılmış ve sertifika sahibi olmuştur.  Özel İbni Sina Hastanesinde yönetici diyetisyen pozisyonunda çalışmıştır. Şuan mesleki çalışmalarını Halkalı Atakent Diyetisyen Rumeysa Gök Beslenme ve Diyet Kliniğinde devam etmektedir ...

Dyt. Rümeysa Gök
Dyt. Rümeysa Gök
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube