Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir .İdeal tansiyon, kişiden kişiye göre değişebilir. Ortalama olarak büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması normal kabul edilir. Düşük tansiyon çok belirgin olmadıkça hastada belirti vermez. Ani tansiyon düşmesi baş dönmesi, halsizlik ve baygınlığa neden olabilir. Yüksek tansiyon ise değerlerin 140/90 mmHg'nin üzerinde olmasıdır Yüksek tansiyon bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilir.

Yüksek Tansiyon Nedenleri :

Aşırı tuz tüketimi

Stres

Obezite

Kalp damar hastalıkları

Böbrek hastalıkları

Genetik faktörler

Tiroid hastalıkları

Böbrek üstü bezinin hastalıkları

Şeker hastalığı

Yüksek tansiyon hastalarında ilaç tedavisi yanı sıra yaşam tarzında değişiklik önerilir. Bu hastaların ideal kiloda olmaları, az tuz tüketmeleri, düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Altta yatan hastalığın tedavisini yapmak esastır.

Hekiminiz tanı koyduktan sonra beslenme uzmanınız kan basıncını sabit tutmak amacıyla beslenme programı oluşturur. Bu programın içeriği kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kişinin yaşam tarzına bakılarak hesaplanır. Günlük alınması gereken kalori hesaplaması yapılıp diyetinde tansiyon değerlerinde oynama yapan gıdalar çıkartılır veya miktarında ayarlama yapılır. Ömür boyu nasıl beslenmeli gerekli eğitimi verilir ve hergün telefonla düzenli takip yapılır.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!