Çocuklarda süt dişlerinin sıralanmaları, konumları hakkında çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Ön bölgedeki süt dişlerinin arasında bulunan boşluklar ki biz bunlara diastema diyoruz, çoğunlukla aileleri endişelendirmelerine rağmen aslında doğal gelişimin göstergesidir. Çocuğun ağzında erişkinlerin dişlerindeki gibi sıkı temasların olması yani dişlerinin arasında hiç boşluk olmaması ileride meydana gelebilecek yer darlığı ve dolayısıyla dişlerde çapraşıklığın göstergesi olabilir.

Daimi dişler 6-7 yaşlarında sürmeye başlarlar. Ancak 7-9 yaşları arasında, kesici dişler sürene dek pek fazla problem gözlenmez. Daimi dişlerin sürme zamanları gelene kadar süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağızda korunması çocuk hastanın konuşma, çiğneme, ezme alışkanlıklarının doğru şekilde oluşabilmesi yanında estetik ve çiğneme fonksiyonlarının etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi açısından son derece önemlidir.

Süt dişlerinin korunması ile, ileride sürecek daimi dişlerin sağlığı ve daimi dişlerin çene kavsi üzerine doğru bir şekilde yerleşmeleri sağlanacak yüz ve çene gelişimine yardımcı olunarak yüzün yüksekliği ve şekli etkilenecektir. Bunun yanında süt dişlerinin korunmasıyla büyük emek ve sabır gerektiren ortodontik tedavi gerekliliği azaltılabilmektedir. Diş hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontiste yönlendirse dahi, bu her zaman tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez. Çoğu dikkatli diş hekimi potansiyel bir problemin kontrol atında olduğundan ve en uygun tedavi zamanının geçmediğinden emin olmak ister. Çocuklarda çenesel (alt çenenin çok büyük/küçük olması, üst çenenin dar olması vb.) problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır. Sadece dişlerin çapraşıklığından kaynaklanan ortodontik problemlerin en ideal tedavi zamanı süt dişlerinin tamamının dökülüp daimi dişlerin sürmüş olduğu dönemdir. Ancak dişsel düzeltme için yaş sınırı yoktur. Yaşlılık döneminde bile rahatlıkla düzeltilebilirler.

Sağlıklı, çürüksüz süt dişleri daimi dişler için ideal bir ortam hazırlar. Öncelikle diş çekimi psikolojik ve fizyolojik olarak bir çocuk hastanın olabildiğince geç yaşaması gereken bir tecrübedir. Süt dişi çeşitli sebeplerle (çürük veya kaza) erken kaybedilebilir. Böyle durumlarda alttan gelen kalıcı diş hazır olup sürene kadar, yandaki dişler eğilerek, dönerek kaybedilmiş süt dişinin kalıcı diş için koruması gereken yeri kapatabilirler. Hatta boşluğun karşı çenesinde bulunan diş uzamaya başlar. Eğer erken süt dişi çekiminden sonra gelişim kendi haline bırakılırsa meydana gelen bu hareketler gelecekte sürekli dişe yer kalmamasına sebep olacaktır.

Böylece kalıcı diş ya hiç süremeyecek yada normal yerinin dışında yer alacaktır. Bu sebeple süt dişidir, nasılsa düşecek mantığıyla dişlerin arasında oluşan çürüklerin tedavilerinin yapılmaması, ihmal edilmesi gelecekte ortodontik problemin alt yapısını oluşturacaktır. Örneğin arka bölge süt dişlerinin erken çekilmesi, ya da çürük nedeniyle ön arka genişliğinin azalması, en geriden süren 6 yaş dişinin daha önde konumlanmasına neden olacak, bu da ileri dönemde sürecek olan köpek dişlerinin yukarıda kalmasına ve çok kötü bir estetik görünüm oluşmasına neden olacaktır. Mümkün olduğunca süt dişlerini korumak için önlemler alınmalıdır (iyi bir fırçalama alışkanlığı edinilmesi, belirli dönemlerde florlama, alınan besinlere özen gösterilmesi). Daimi dişlerde olduğu gibi süt dişlerinin de çürükleri ağızda fark edildiği gibi tedavi edilmelidir.

Eğer zorunlu kalınıp da çekilmeleri gerektiği durumlarda çene kemiğindeki kapladığı alanın korunması amacıyla yer tutucunun yapılması gerekmektedir. Yer tutucu denilen küçük metal apareyler çocuğun ağzına göre özel olarak hazırlanır ve süt dişinin erken kaybedildiği durumlarda kalıcı diş gelene kadar bu yeri muhafaza ederler. Sabit yada hareketli olarak hazırlanabilirler (kaybedilen dişin yerine göre). Çok basit fakat çocuğun gelecekteki ağız diş sağlığının temeli açısından çok önemli apareylerdir. Bu konuda pedodontiste ya da aile diş hekiminize danışabilirsiniz.


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!