Sporcularda karbonhidratın önemi

Diyetteki karbonhidrat bizim için önemli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda sporcular için de bilinenin aksine protein kadar karbonhidrat tüketimi de oldukça gereklidir.

Sporcularda karbonhidratın önemi

Diyetteki karbonhidrat bizim için önemli bir enerji kaynağıdır.Aynı zamanda sporcular için de bilinenin aksine protein kadar karbonhidrat tüketimi de oldukça gereklidir. Sporcuların antrenman öncesi ve sonrası karbonhidrat gereksinimlerinin egzersiz sırasındaki performansları üzerinde ki etkileri çalışmalarla kanıtlanmıştır.

  • Kişiye göre belirlenmiş karbonhidratın insan ve hayvanlarda uzun süreli egzersiz sırasında da performansı arttırdığı saptanmıştır.
  • Spor dallarına, süresine ve sıklığına göre vücudun kullandığı enerji kaynağı değiştiği için her bir branştaki sporcunun gereksinmeleri değişir.
  • Sporcunun diyetinde karbonhidratın temel olduğu açıktır.
  • Mevcut bilimsel kaynaklar diyetteki karbonhidrat içeriği ile vücutta depolanan kas glikojen miktarının ilişkili olduğunu düşündürmektedir.

Fazladan protein alımı kas kitlesinde ve gücünde artışa neden olmaz.

Vücut geliştirici ve ya kas yoğunluğunu arttırmak isteyen kişiler mitolojik olarak gereğinden fazla protein almaları gerektiğine inanmaktadırlar. 

 

Bu makale 29 Haziran 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diyetisyen Şule Albayrak, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Kırıkkale Üniversitesi'nde aldığı eğitimi 2019 yılında başarıyla tamamlayarak Diyetisyen ünvanı almıştır.

Mesleki çalışmalarına Form You'da devam etmektedir.

Etiketler
karbonhidrat
Dyt. Şule Albayrak
Dyt. Şule Albayrak
Bursa - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube