Spiral ile korunma

Spiral ile korunma

Aile Planlaması

Bu nedenle eğer bir süre ya da bundan sonra hiç bebek istenmiyorsa mutlaka  hamilelikten korunma yöntemi kullanmaları gerekir. Pek çok korunma yöntemi arasından size ve birlikte olduğunuz kişiye en uygun olanını seçmek için sağlık ocaklarına, devlet hastaneleri, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerine ve aile planlaması kliniklerine, aile hekiminize veya bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

Spiral doğum kontrol yöntemi rahim içerisine yerleştirilen küçük bir plastik alettir. Hormon ve Bakır içeren tipleri vardır. Kadınlarda döllenmeyi önleyicidir ve çok etkili bir yöntemdir. On yıla kadar koruyucu etkisi olan içeriğinde bakır olan tipleri vardır. Kadının gebe olmadığından emin olunması gerekir. Bu kesinleştikten sonra herhangi bir zaman diliminde uygulanabilir. Uygulamanın yapılışı sırasında kadının adetli olması gerekli değilse de adetli olması işlemin yapılmasını daha kolaylaştıracağından genellikle hekimler tarafından adetin ikinci veya üçüncü günü işlem yapılır. Nedeni de adet dönemlerinde rahim ağzı daha geniş bir yapıdadır. Ayrıca spiral kullanan bir kişinin Spirali çıkartması durumunda kişi hemen gebe kalabilir. Spiralin ilk takıldığı dönemlerde kadınlarda bazı değişimler olabilir. Bunlar lekelenme, adet kanaması gibi lekelenme, adet süresinde uzamaya, adet miktarında artma veya adet sancısına neden olabilir. Spiral anne sütünü hiçbir şekilde etkilemediği için emziren annelerinde rahatlıkla taktırabileceği bir yöntemdir. Yalnız spiral sadece gebe kalınması engellemek için uygulanan bir yöntemdir herhangi bir şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kullanılamaz. Spiralin takılma ve çıkarılma işlemleri kurallarına göre yapıldığında hiçbir şekilde enfeksiyona neden olmaz.

Gebelikten korunma spiral;

Gebe kalmaktan korunmak için spiral rahim içerisine yerleştirilir. Koruma şekli erkek spermlerinin kadın yumurta hücrelerini döllemesini engellemek şeklindedir.

Spiral ortalama olarak her kadında yüzde 98 oranında başarı sağlayan bir korunma yöntemidir. Çeşitleri arasında en az kullanım süresi olan hormonlu spiral ise beş sene kadar kullanan kişiyi hamilelikten korur. Yalnız hormonlu spiral genelde çocuğu olan ve sağlıklı olan kadınlara uygulanan bir yöntemdir. Spiralin bir kere takılması ile gebelik riski ortadan kalkar ve bunun dışında başka bir korunma yöntemine ihtiyaç duyulmaz. Spiralin hiçbir ilaç ile etkileşimi olmadığından rahatlıkla kullanılabilir.

Spiral kullanımının olumsuz özellikleri;

Öncelikle Spiralin deneyimli bir hekim yani uzman biri tarafından takılması gerekir aksi takdirde tam yerleştirilemeyen spiral gebe kalınmasına neden olabilir. Spiral taktıran bazı kadınlarda bu uygulamanın takılma ve çıkarılma işlemi esnasında ağrı ve acı oluşabilir.

Spiral doğum kontrol yöntemi uzun süre korunmak isteyen kişiler için ideal bir korunma yöntemidir. İleri yaşta olup sterilizasyon istemeyenler ve yeni doğum yapmış emziren kadınlar, hatta kürtaj olmuş ya da kendiliğinden düşük yapmış kadınlar bile bu yöntemi rahatlıkla kullanabilmektedirler.

Spiralin kullanılması sakıncalı olan kişiler ise gebe veya gebelik riski olan kişilerdir. Kısa süre içerisinde yeniden çocuk sahibi olmayı düşünenlerin de bu yöntemi kullanmaması gerekir. Bunun dışında adet dönemleri şiddetli ağrı ve sancılı olanlar ile adet kanaması çok fazla olan kadınlar, diğer üreme organlarında veya rahminde yapısal bozukluğu olanlar, rahim ve üreme organlarında kronik iltihap bulunanlar, rahim ve üreme organlarında kanser hastalığı olanlar, birden fazla cinsel eşi olanlar için kullanılması uygun değildir.

Gebelikten korunma spiral, günümüzde tüm dünyada en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin başında gelir ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan bu yöntemin en önemli artış nedeni hem maliyeti hemde gebe kalma riskinin yüzde beş civarında olmasıdır.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Ayten OLGUN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve 2012 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Uzmanlık eğitimi sonrasında Van Çatak İlçe Hastanesi, Van Erciş Devlet Hastanesi ve Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Medipol Üniversitesi Esenler Hastanesi gibi birçok kurumda görev yapmış olan Op. Dr. Ayten OLGUN, mesleki çalışmalarına şu an İstanbul Şişli'de bulunan özel muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Op. Dr. Ayten Olgun
Op. Dr. Ayten Olgun
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube