Klomen nedir? ne işe yarar?

Klomen nedir? ne işe yarar?

Klomifen sitrat tedavisi yumurtalık uyarılması tedavisinde iğne ile yumurtalık uyarılması ve tüp-bebekten önce başlangıç tedavisidir.

Kısırlık (infertilite) vakalarında, kadınlardaki yumurtlama problemlerinin giderilmesi için ilk aşamada klomifen sitrat kullanılır.

Klomifen sitrat tedavisi uygulanan kadınlarda, tedavi öncesinde yumurtlama meydana gelmeyen kadınların yüzde 75′ inde yumurtlamayı sağladığı ve bunların yüzde 35′ inde gebelik oluştuğu görülmüştür. Bu gebeliklerin, yüzde 90 ında tekil gebelik olur; en çok yüzde 10′ u ikiz gebeliktir ve yüzde 1′den daha azı da çoğul doğumla sonuçlanır.  

Klomifen sitrat ile yumurtalık uyarılması tedavisi genellikle dört ya da beş siklus kullanılır. Adetin 3.-5. günü başlanır. Optimum 50 mgx2 olarak 5 gün boyunca kullanılır. Seri ultrason takiplerinde 16-18 mm ye ulaşan yumurta görüldüğünde çatlatma iğnesi verilir. Bu aşamadan sonra ya planlı cinsel ilişki ya da aşılama tedavisi önerilir. Adet gecikmesi ve gebelik oluşması beklenir. Bu süre zarfında gebelik oluşmazsa başka bir tedavi seçeneği (iğne ile yumurtalık uyarılması ya da tüp-bebek) tercih edilir. 

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp

Etiketler
Yumurtalık
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
Dr. Öğr. Üyesi Erhan Karaalp
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube