Sosyal fobi yalnızlaştırıyor

Sosyal fobi yalnızlaştırıyor

Sosyal fobi, toplum içinde konuşurken ya da herhangi bir eylem yaparken kızarma, terleme, ellerin titremesi, kendini küçük düşürecek yanlış bir şey yapma korkusu olarak tanımlanır. Kişi bu korkunun ve belirtilerinin topluluk içinde herkes tarafından fark edileceğinden de korkarak topluluğa girmekten çeşitli bahaneler bularak kaçınır ve strese girer. Kaçınma nedeniyle kişinin sosyal mesleki yada aile yaşamı etkilenir. 

Kişinin zaman içerisinde bu belirtilerle yaşamaya alışabilmektedir. Ancak bireyin hayatının değişik alanlarını kısıtlamaya başlayan belirtiler, günlük iş ve sosyal aktivitelerini engellerse tedavisi şart bir durum haline gelebilir. Yaşanan bu belirtiler kişide derin bir korku ve heyecan hali ile birlikte görülür. Korkulan durumlardan kaçınma davranışı genellikle çok belirgindir ve bazen tam bir sosyal yalnızlıkla sonuçlanabilir.

Sosyal fobisi olanlar genelde aşağıdaki durumlarda belirtilerini yoğun olarak yaşarlar;

Topluluk önünde konuşmak

Başkalarının önünde yemek yemek-içmek

Otorite konumundaki kişilerle temas etmek

Misafir kabul etmek 

Başkaları ile tartışmak 

Halka açık yerlerde tuvalete girmek

Toplulukta telefonla konuşmak

Tanımadığı kişilerin gözlerinin içine bakmak

İlgi odağı olmak

Genel Olarak Çekingen Bir Toplumuz

Ülkemizde tipik sosyal fobi türünde olmasa bile topluluğa girme, toplulukta konuşma,toplulukta özgürce davranabilme konularında değişik derecelerde çekingenlik oldukça sık görülen bir durum olduğunu ve bunların büyük bir kısmının klinik düzeyde bir rahatsızlık olarak ele alınamaz. Ancak gerçekten yüzü kızaracak,elleri titreyecek ya da topluluk içerisinde yemek yiyecek, sunum yapıcağı için endişe ve kaygıya kapılan bu gibi durumlardan kaçınan kişilerin hekime başvurmalarının oldukça sık görülmektedir.

Sosyal fobi tedavi edilmediğinde önemli toplumsal ve bireysel kayıplara neden olabilir. Bunlar; akademik ve mesleki başarısızlık, alkol ve madde kötüye kullanımı, depresyon ve intihardır.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Ertuğ Gül

Psk. Ertuğ GÜL 14 Şubat 1991 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Lisans eğitimini Işık Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilimdalı'nda, çeşitli hastane ve tıp merkezlerinin klinik alanlarında aktif olarak çalışmış, stajlarını tamamlamıştır. Yine aynı dönemde birçok akademik araştırma ve sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır. Hala Üsküdar Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Lisans eğitiminin ardından Kognitif Terapi ve Şema Terapi eğitimlerinin yanı sıra MMPI, Prof. Dr. Kadir Özer’den Rorschach bütünleyici (Exner) sistem eğitimini ,WAIS (Yetişkin Zeka Testi) ve Psiko-Onkoloji eğitimlerini ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöropsikiyatri bölümünde Nörokognitif testlerin uygulanması ile ilgili eğitim ve süpe ...

Etiketler
Sosyal anksiyete
Uzm. Psk. Ertuğ Gül
Uzm. Psk. Ertuğ Gül
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube