Sosyal fobide ilaç kullanımı uzun yıllardır en yaygın olarak kullanılan uygulamadır.. İlaç kullanımının çoğunlukla kısmi fayda sağladığı ve çoğu vakada da hayal kırıklığı yarattığına dair gözlemimizi sizle paylaşmak isterim. Bir grup hastamız hiç fayda görmediğini belirtirken diğer bir grup kısmen fayda gördüğünü belirtmektedir. İlaçların yan etkileri ve etkisizliği hastalarımızı umutsuzluğa sevk etmekte ve bağımlılık potansiyeli olan ilaç, uyuşturucular ya da alkole eğilim artmaktadır. İkincil olarak ortaya çıkan depresyon ve anksiyete ile boğuşan hastalarımız her geçen gün, sosyal ve mesleki alanlarda ve aile içinde sorunlar ve beceri kayıpları ortaya çıkmaktadır.

Sosyal fobide ilaç kullanımının zıttı bir şekilde deneyimli bir psikoterapistle psikoterapi uygulaması çoğunlukla pozitif sonuç vermekte ve sorun geri dönüşümsüz olarak çözülebilmektedir. Düşünülenin aksine kısa süreli (3-4 seans) psikoterapi bile ciddi bir dönüşüme neden olmaktadır.

Psikoterapide farklı ve çeşitli ekoller olmasına karşın genellikle, küçük yaşlarda yüklenmiş inanç ve düşüncelerle mücadele, kademeli üstüne gitme, farkındalıkla ilgili deneyler ve yardımcı teknikler (nefes , mindfulness vs) uygulanır. “Yargılamama, merkez oluşturma, andaki döngüye odaklanma ve sosyal beceri eğitimi” uygulanması kolay ve hızla sonuç veren uygulamalardır.

Sosyal fobi tedavisinde ilaç tedavisine alternatif olarak bireysel ve grup terapileri hakkında detaylı bilgi almak isteyenler bana ulaşabilirler.


Adana Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!