Son günlerin popüler diyetleri arasında yer alan yoğurt hurma diyeti

Son günlerin popüler diyetleri arasında yer alan yoğurt hurma diyeti

Yoğurtta hurma da ayrı ayrı düşünüldüğünde vücutta birçok iyileştirici etkiye sahip faydalı besinler arasında yer alırlar.

   Yoğurt; kalsiyum, vitamin,mineral, ve potein açısından iyi bir kaynaktır. 1 finan yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının yaklaşık olarak %45 ini, fosfor ihtiyacının %38 ini,magnezyum ihtiyacının %12 sini,potasyum ihtiyacının %18 ini karşılar. Laktik asit üreten bir bakteriye sahip olduğu için probiyotiktir. Bağırsak sistemini geliştirmeye bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Zengin protein kaynağı olan yoğurt proteinlerin uzun süre tok tutma özelliğinden dolayı diyette en çok tercih edilen besin kaynaklarındandır.

Hurma ise; doymamış yağ asitleri, protein ve lif bakımından zengin 15 farklı mineral ve bunun yanı sıra C,B1,B2, ve A vitamini içerir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzu zararlı maddelerden temizler.

Lif açısından yüksek olan hurmanın 100 gr ı yaklaşık olarak günlük lif ihtiyacının %30 unu karşılar.

Yoğurt hurma diyeti;

Bu diyette sadece diyet boyunca yoğurt,hurma ve su tüketilir. Fakat 1 haftadan fazla süreyle uygulanması önerilmez.7 günde yaklaşık olarak 5 kg kayıp sağlanır.

Bu diyet nasıl uygulanır;

Günlük olarak 21 hurma 3 kase yoğurt,2,5-3 lt su tüketilir, aralarda çay, kahve yada bitki çayı tüketilebilir ancak şekersiz olmalıdır.

1 adet hurma yaklaşık olarak 45 kalori,1 kase yoğurt yaklaşık olarak 120 kalori olduğu düşünülürse bu diyette günlük olarak aldığınız kalori miktarı 1250-1300 kkal arasındadır.

Bu diyet programı uygulanırken beraberinde günlük olarak 45 dkk 1 saat kadar yürüyüş önerilir.

Fakat unutmamak gerekir ki tek tip beslenme programları uzun süre uygulandığında vücut bazı vitamin ve minerallerden uzak kalır bu sebepten sadece 1 hafta süreyle uygulanması önerilir.

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Bilgen Tanyel, İstanbul Bilim Üniversitesi'nde başladığı Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Anadolu Üniversitesi'nde ise İşletme ve Gıda Teknolojisi Bölümlerini tamamlamıştır. Efes Pilsen (Kalite Sağlama Labaratuvarı) Ülker Gıda San.(ARGE Labratuvarı) Mavi-Yeşil Light Ürünleri(Ürün geliştirme) Florence Nightingale Hastanesi –Şişli İnternational Hospital Acıbadem –Yeşilköy Avrupa Şafak Hastanesi-Gaziosmanpaşa Özel Aile Hastanesi-Bahçelievler Özel Rumeli Hastanesi Türkiye hastanesi –Şişli Kolan İnternational Şişli gibi kurumlarda birçok pozisyon ve görevde deneyim sahiib olmuştur. Bir çok kurs ve sertifika programını başarılı bir şekilde tamamlayan Dyt. Bilgen Tanyel, mesleki çalışmalarına İstanbul Esenyurt'ta bulunan Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi'nde devam ...

Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube