Smear (smir) testi ve genital siğil - kondilom

Smear (smir) testi ve genital siğil - kondilom

 Smear testi rahim ağzının kötü huylu (habis, malign) veya kötü huylu bir hastalığa dönüşme potansiyeli olan (premalign) değişikliklerini saptamak amacıyla yapılan bir tarama testidir.Şikayeti olmayan, 18 yaşını doldurmuş ve seksüel yaşamı başlamış bayanlara, yılda bir yapılması önerilmektedir. 1940’lardan bu yana, rahim boynu kanseri olan kadınlarda ölüm oranı yüzde 70 azaldı. Bunun en önemli nedeni, kadınların çoğunun ‘PAP smear testi’ ile taranmasıdır.

Bu test kesin tanı koydurmaz ancak bize yol gösterir , eğer test sonucu bir anormalliğe rastlanılırsa üst düzey araştırmalar yapmak (biyopsi , kolposkopi , konizasyon vs...)şarttır.

 Alınış Şekli:

NASIL YAPILIR?

Test, jinekolojik muayene esnasında, bir özel fırça veya tahta çubuk yardımı ile rahim ağzı bölgesinden salgı alma esasına dayanıyor. Kesinlikle cerrahi bir işlem değil. Dokuya zarar vermeyen ve acı uyandırmayan bir uygulama. Sürüntü materyali olan salgı, lam denilen ince bir cam üzerine yayılıp, patologa gönderilir. Patoloji laboratuvarında boyama işlemlerinden geçirilen cam, mikroskop altında incelenerek, değerlendirilir. İnce yayma teknikle, Human Papilloma Virus(HPV) tayini de yapılır.

NASIL DEĞERLENDİRİLİR?
Değerlendirmede, biri klasik ve eski olan, Class 1, 2, 3, 4 ve 5 olarak isimlendirilen beş sınıf esasına dayanılan, sınıflandırma yöntemi, diğeri ise Bethesda sistemi denilen yeni yöntem kullanılır. Amaç, normal hücreleri, atipik hücreleri veya ara hücreleri, tanımlanıp daha ileri tetkik veya takip konusunda tavsiye bildirmektir.

HPV ve SMEAR TESTİ

Pap smear’deki  koilositik değişiklikler HPV enfeksiyonunun varlığını düşündürür ve HPV için uyarıcı hücrelerdir. Smear testinde koilosit hücrelerinin görülmesi serviks vagina ,vulva ve anüsün (makat) HPV lezyonları yönünde kolposkopik değerlendirme ile incelenmesini gerektirmektedir.Koilositoz ve HPV sıklıkla ASCUS ,LSİL ve CİN 1 olarak smear testinde karşımıza çıkar.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Smear alınmasından önce 24 saat süre ile cinsel ilişkide bulunulmaması sonuçların daha güvenilir olmasına yardımcı olur.

Smear alınmasından önce en az 72 saat süre ile herhangi bir vajinal krem ya da ilaç kullanılmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır.

Test için en ideal zaman son adet kanamasından 10 gün sonrasıdır
Kanama varlığında adet kanaması gibi çok miktarda değilse smear alınabilir.
Önemli olan noktalardan birisi de smear'ı değerlendirecek olan patoloğun özellikle bu konuda deneyimli olmasıdır.
Güvenilirliği nasıldır.

Smear taramasında yanlış negatif oranı yaklaşık %25'dir. Yani klinik olarak habaset olduğu halde smear'ın normal çıkması olasılığı %25'dir. Burada smearın alınış tekniğindeki hatalardan patoloğun deneyimine kadar pekçok faktör rol oynar.

Smear testinin önemi
Genelikle rahim ağzı normal hücrelerin, kanser hücrelerine geçişi ani değildir. Belirti verneyen ve pre-malin denilen, kanser öncesi hastalıklar, yılda bir Pap test yaptıranlarda, bu dönemde farkedilir. Kanser öncesi hastalıkların tedavisi çok kolay ve çok başarılıdır. Hasta, kanser teşhisi almadan fark edilmiş ve büyük tedavi işlemleri gerektirmeden tedavi edilmiş olur. Gelecek olan bir kanserden de kurtulur. Pap Smear Testi, yılda bir yaptırabilen ve bu uygulamayı tüm popülasyona ulaştırabilen uygar ülkelerde Rahim Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri)ne rastlamak nadirdir.

Yapılma Sıklığı
Normal kabul edilen, şikayeti olmayan ve daha önceki Pap smear testleri normal çıkan bayanlara yılda bir uygulanır. Şüpheli sonuç alınan durumlarda, eğer ileri bir tetkik yapma gerekliliği yoksa, daha sık aralıklarla yapılabilir. Pap smear testin normal rapor edilmesi, hastanın genital normal olduğunu kanıtlamaz. Rahim üst kısmı ve yumurtalık kanserlerini taramaz.
Ayrıca jinekolojik muayenenin yapılması, rahim üst kısmı, ve yumurtalıklara ait değerlendirme için de sonografik incelemeden geçmesi, yıllık kontrol açısından önem taşır.

Pap smear’deki  koilositik değişiklikler HPV enfeksiyonunun varlığını düşündürür ve HPV için uyarıcı hücreslerir. Hiçbir HPV veya genital siğil şikayeti olmayan kadınlarda da rutin “pap smear” testi sırasında bulunabilir, veya takipte olan HPV li kadınların smearinde ortaya çıkabilir. HPV virüsünün yaklaşık 100 kadar tipi tanımlanmış ve bunlardan 20 tanesinin genital sistem enfeksiyonlarına yol açtığı gösterilmiştir HPV’nin 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 ve 68. tipleri kanser açısından daha yüksek ve riskli HPV tiplerdir. Kondilomların %90’ından fazlası HPV DNA içerir.

Smear testi değerlendirmesinde ve tedavinin planlanmasında virüs tiplendirilmesinin gerekliliği konusunda henüz bir görüş birliği bulunmamaktadır, fakat son yıllarda şüpheli durumlarda HPV _DNA tetsit veya diğer adı ile “HPV Test” yapılması gerektiğine  inanan hekimlerin sayısı artmaktadır.

Smear testinde koilosit hücreleri   atipi ile birlikte olsun veya olmasın,koilositozun mevcudiyeti serviks vagina ,vulva ve anüsün (makat) HPV lezyonları yönünde kolposkopik değerlendirme ile incelenmesini  ve gerekli tedaviyi gerektirmektedir.Koilositoz ve HPV sıklıkla ASCUS ,LSİL ve CİN 1 ile beraberdir ve  böyle değerlendirlir. Nadiren koilositoz yani koilosit hücreleri smear testinde görülmesine rağmen herhangi bri başka atipi eşlik etmediği için sonuçlar ASCUS ,LSİL ve CİN 1  olarak değerlendirilmeyebilir. Fakat unutmamak gerekir ki “koilositoz” varlığı uyarıcıdır , iyi bir inceleme ve gerekirse tedavi gerektirir.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan lisans öncesi öğrenimini 1992 yılında İstek Vakfı Florya Bilge Kaan Koleji'nde bitirmiştir. Ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır. İhtisasını ise yine İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde yapmış ve  2005 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi esnasında Amerika'da Wayne State Üniversitesi ve Almanya Köln Üniversitesi'nde çalışmalar yapmış olan Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan ihtisası sonrasında İstanbul'da birçok özel kurumda çalışmıştır. Mesleki çalışmalarına özel muayenehanesinde devam etmektedir. Instagram: @dr.burcukardasarslan Web Sitesi: Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan Uzmanlık Alanları Kadın Hastalıkları & Doğum Gebelik Sonlandırma Genital Bölge Estetiği Kızlık Zarı Dikimi Cin ...

Etiketler
Rahim ağzı
Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan
Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube