Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri de Skleroterapi dir. Bu yöntem son yıllarda varis tedavisi için en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Daha evvel de ifade edildiği gibi bacaklarda bulunan toplardamarların bozularak görevini yapamaz hale gelmesi sonucunda varis hastalığı ortaya çıkar. Toplardamarlarda biriken kirli kan damarların çapının genişlemesine neden olarak damarların cilt yüzeyinden görülür hale gelmesine neden olur. Damarların içinde biriken kan daha sonraki aşamada kılcal damarlarda da genişlemeye neden olur.

Skleroterapi Kılcal Varislere Uygulanır.

Kılcal varislerin ortaya çıkması üzerine skleroterapi ile varis tedavisi yöntemine başvurulur. Bacaklarda bulunan örüncek ağı görünümlü varislerin tedavisinde skleroterapi son derece başarılı sonuç vermektedir. Bu tedavi sonrasında hasta yürüyerek evine ve işine gidebilir. Sosyal yaşantısına devam edebilir.

Toplardamarlar İçinde Kapakçıklar Bulunur.

Toplardamarların içindeki kirli kanın tek yönlü olarak akışını sağlamak ve kanın aşağıya kaçmasını önleyen kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kan akışının düzenini bu kapakçıklar sağlar. Kapakçıklarda meydana gelen bozulma sonunda kan aşağı doğru kaçarak damarların içinde göllenmeye başlar. Bu göllenme bir müddet sonra kılcal damarların da etkilenmesine ve çatlamasına neden olur. Bu nedenle varisin önemsenmesi ve tedavi ettirilmesi gerekir.

Skleroterapi Nasıl Yapılır?

Skleroterapi; bozulmuş ve görevini yerine getiremez hale gelmiş olan toplardamarların kapatılması için uygulanan yöntemlerden birisidir.

Kılcal ve orta kalınlıktaki damarların genişlemesi karşısında uygulanan tedavi yöntemi olan skleroterapi için kullanılan ilaç çok ince iğneler ile tedavi yapılır. İlaç varisleşmiş olan damarların için enjekte edilir. İlacın etkisiyle varisli damarlar yapışarak kapanır. Böylece varisli damardan kurtulmuş oluruz.

Skleroterapi ile kapatılan damarların işlevini çevredeki sağlıklı damarlar yerine getirmeye başlar. Böylece çevre dokularda varise bağlı sorunlar son bulur.


Ankara Radyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!