Şişmanlık ve ozon sauna İle sağlık

Şişmanlık ve ozon sauna İle sağlık

Şişmanlık diğer adı ile obezite , vücuttaki yağ dokunun fazlalığı ve kilo artışı olarak tanımlanabilir. 

Sağlık Bakanlığına göre ,  ülkemizde şişmanlığın görülme sıklığı gittikçe artıyor  ve sağlık üzerindeki etkileri ciddi boyutlara ulaşmış durumda. 

Bu araştırmaya göre ülkemizde erkeklerin yüzde 21.2’sinin, kadınların ise yüzde 41.5’inin şişman  olduğu kaydedilmiştir. Son zamanlarda bir kişinin şişman olup olmadığı , beden kitle indeksi (BKİ) denilen bir gösterge ile yapılıyor. 
Buna göre, Beden kitle indeksi, bir kişinin kilogram cinsinden ağırlığının , metre cinsinden boyun karesine bölünerek elde edilir. Örneğin:
1.60m boyunda ve 78 kg ağırlığında olan bir kişinin beden kitle indeksi:
78 / 1.6 x 1.6 = 30.4

Beden kitle indeksi 18.5’in altının zayıf, 18.5-25 arasının normal, 25-30 arasının hafif şişman, 30 üzerinin ise şişmandır.
Ayrıca şişmanlığı bel ve kalça çevresi ölçümü ve oranları ile de değerlendirebiliriz. 
Bel çevresinin erkekte 102 cm, kadında 88 cm’yi geçmesi, ya da bel çevresinin kalça çevresine oranının erkekte 0.9, kadında ise 0.8’den fazla olması yine şişmanlık olarak değerlendirilmektedir.Eğer yağ dokusu karında ve dolayısı ile iç organların çevresinde birikmişse bu kişilerde tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kalp ve beyin damarlarında tıkanma ve buna bağlı olarak kalp krizi ve felç geçirme ihtimali, şişman olmayan veya şişman olup da yağ dokusu karın dışındaki bölgelerde (örneğin bacak, kol gibi) biriken kişilere göre çok daha fazladır.

Nedenleri

Şişmanlığın artışına neden olan etkenler arasında yaşlılık, beslenme alışkanlığının hazır yiyecek türüne kayması ve ayaküstü yenilen tost, sandviç, hamburger, piza, patates kızartması gibi yiyeceklerin fazla tüketilmeye başlanması, kadınlarda çok doğum yapma, daha az hareketli bir yaşam, alkol tüketimindeki artış ve en önemli nedenlerden biri olarak genetik sayılabilir.

Kilo vermenin ne gibi yararları vardır? 

Kilo vermekle kalp-damar sistem hastalıklarının oluşma riski azalır. Kan yağları düşer. İyi huylu kolesterol düzeyleri artar. Kalp krizi geçirme ihtimali azalır. Yüksek olan kan basıncı düşer. Şeker hastalarında kan şekeri kontrolü şişman kişilerde zor yapılabilirken, kilo verme ile bu ayar çok daha kolay sağlanabilir ve belki de kullanılan ilaçların dozlarını azaltmak mümkün olabilir. Şişman kişilerde mevcut olan kanın kolay pıhtılaşması ve dolayısı ile damarı tıkayabilmesi sorunu kilo verme ile azalır ya da ortadan kalkar. 
Üreme ve adet düzeni ile ilgili yaşanan sorunlar da kilo verme ile azalacaktır. 
Safra kesesi hastalığı ortaya çıkma ihtimali, kilo vererek azaltılabilir. Kilo verme ile kas ve iskelet sistemi üzerine binen yükün bir kısmı kalkacağı için kireçlenme, eklem iltihapları ve bel fıtıklarında düzelme veya rahatlama görülebilir. 
Karaciğer yağlanması geriler ve mide barsak sistemine ait yakınmalar azalır. 

NASIL ZAYIFLAYALIM?

Şişmanlıktan kurtulmak için yapılan diyetler, egzersizler,  zayıflama ilaçları, cerrahi yöntemler  v.b zahmetli  ve zordur, bazen de şişmanlıktan kurtarmaz, hatta zarar bile verebilir. 
Çoğu zaman diyetler  (özellikle şarlatan diyet olarak adlandırılanlar)  nasıl sağlık kazandırarak zayıflatırım değil, nasıl daha hızlı ve kolay kilo verdiririm esasına dayanıyor. 

Ancak şişman kişilerin aldıkları kalorileri azaltmak(beslenme alışkanlığını değiştirmek), hareketli bir yaşam tarzına geçmek  en azından kilo almayı durdurabilir. 
Şişman kişilerin hem kilolarını azaltmak, hem de şişmanlığın getirdiği veya kendilerinde var olan hastalıkların da tedavisini sağlayan bir yöntem olan Ozon Saunanın etkilerini şöyle sıralayabiilriz. 

Zayıflamada yeni bir yöntem: OZON SAUNA

Tarihte ilk defa 1995 yıllarında İtalyada güzellik merkezlerinde obezite ve sellülit (lipodistrofi )için kozmetik amaçlı sauna kullanılmaya başlanmış ,2000’in üzerinde kişiye uygulanıp mükemmel sonuçlar elde edilmiş.
Bazı son dönem kanser vakalarında bile tam kür elde edildiği bildirilmiş fakat bilimselliği kanıtlanamamıştır.  

Bir çok insanın buharı bir rahatlama aracı olarak görmesine rağmen, aslında çok güçlü sağlığı geliştirici etkileri vardır. Binlerce yıldır insanoğlu buhardan benzer şekillerde faydalanmıştır. Romalılar, Hintliler, Türkler ve Finlandiya kültürleri, buharın öne çıktığı ve dünyaya yayıldığı kültürlerdir.
Sağlıklı,doğal ve kontrol edilebilir bir zayıflama için Ozon Sauna 
Ozon saunada 30 dakikalık seansta 400-500 kalori ile 400cc kadar ter atabilirsiniz. Oksijen yağı yakarak enerjiye dönüştürdüğünden  hem kilo kaybeder hem de enerji kazanırsınız.

Detoks etkisi 

Sanayi toplumunda yaşıyor olmamızın sonucunda vücudumuza her yolla kimyasal madde girmesine neden olmaktadır ve bunlar  yağ dokularımızda depolanır. Bu birikmiş toksinler ve kimyasallar, yavaş yavaş, sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler ki, bu durum, hem bir çok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir. Ozonlu sauna, bu birikmiş toksin ve kimyasalları terleme yolu ile atılmasını sağlar. 
Ozon sauna derinin üçüncü bir böbrek, ikinci bir akciğer sistemi gibi  çalışmasını sağlar.
Sellülit (lokal distrofi ) için Sauna 
Ozon, farklı mekanizmalarla sellülitte  etkin bir tedavi modeli olduğu anlaşılmıştır. Yağ zincirleri ile reaksiyone girerek, yağ asit zincirlerinin  kırılmasına  ve vücuttan atılmasına neden olur. Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini arttırarak,  kılcal damarlardaki dolaşımın  düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normale döner. Yapılan çalışmalarda, ozonterapinin sellülitin geleneksel tedavisinden daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. 

Kaslar ve kronik yorgunluk üzerine etkisi 
Kaslardaki laktik asit birikimini azaltarak kasların gevşemesini sağlar. Kan dolaşımının hızlanması incinmiş, zarar görmüş kasların daha hızlı tamirini sağladığından kas travmaları sonrası çabuk ve ağrısız iyileşme için ozon sauna oldukça etkili olacaktır. 

Temiz ve Hijyenik bir cilt için,
Ozon, virus bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Ter kokularını önler. Daha temiz, daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Isı ve buhar ,damar genişlemesini sağlayarak   kan dolaşımını arttırır. Kan ,lenf ve deri hücrelerine nüfuz eden oksijen sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır. Pürüssüz ve temiz bir cilde sahip olursunuz. 
Kanserin tedavisi ve önlenmesinde ozon sauna
Kanser hücreleri, oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediğinden, yeterli oksijen sağlandığında, tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu,tümör hücrelerinin öldüğü ve yayılmalarının azaldığı tespit edilmiştir. 
Ayrıca saunadaki sıcaklık ile kanserin ısı(hipertermik) tedavisi sağlanır. Kanser hücreleri sıcak ortama oldukça dayanıksızdır. Özellikle tümör cilt boyunca yayılıyorsa tümör hücreleri kolaylıkla yıkıma uğrarlar. Ozon sauna ile tümörün oksijen ve ısı ile yok edilmesinin kolaylaştığı bilimsel olarak ispat edilmiştir. 

Ozon Saunası ile vücüdumuzda oluşan başlıca değişiklikler. 
Deri kan dolaşımını arttırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar.

Hücre ve dokulara giden Kan dolaşımını arttırır.

Harcadığınız kalori ve terleme ile kilo kaybedersiniz. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan ve lenf sistemini temizler.

Derinin üçüncü bir böbrek yada ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlanır.

Bağışıklık sistemini arttırarak ve sıcağın etkisi ile mikropları öldürerek enfeksiyon hastalıklarına direnci arttırır.

Kaslarda biriken laktik asidi okside ederek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini arttırır.

Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.

Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.

Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt sağlar.

Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir.

Depresyon ve anksiyeteyi ferahlatıcı etkisi vardır. Daha ilk seansta gevşemiş ve rahatlamış olduğunuzu hissetmenizi sağlar. 

10 seans sonra ise enerji seviyesindeki fark edilebilir artışı ve ne kadar berrak düşünebildiğini görebilirsiniz. Seansların aralıkları ne kadar yakın tutulursa o kadar çabuk sonuç alınması muhtemeldir.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Beytiye Baş Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Yazar toplam 32 makale yazdı.

Etiketler
Zayıflamaya yardımcı yöntemler
Uzm. Dr. Beytiye Baş
Uzm. Dr. Beytiye Baş
Bursa - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
x
Facebook Twitter Instagram Youtube